Stret so zverou: Ako sa v tomto prípade zachovať a na koho sa obrátiť?

Opatrnosti nie je na cestách nikdy dosť, no ani ten najlepší šofér nedokáže v určitých prípadoch eliminovať stret so zverou. Tá sa jednoducho môže zjaviť nečakane v neprehľadnej zákrute a vybehnúť priamo pod kolesá vozidla. Tieto situácie končia prinajlepšom zabitím zvieraťa a poškodenými plechmi automobilu. V tých horších prípadoch, ktorými sme ale mnohokrát svedkami dochádza aj k zraneniam šoféra a jeho posádky.

Stret so zverou:

Mnoho vodičov pri pohľade na zver nachádzajúcu sa na ceste spanikári a začne robiť hlúpe veci. V tomto prípade ale treba zachovať chladnú hlavu a postupovať podľa týchto pokynov. V žiadnom prípade nestrhávajte volant do strany, mohli by ste vyletieť z cesty do priekopy a otočiť auto na strechu, čo by spôsobilo väčšie škody nie len na automobile ale aj na vašom zdraví. V tom horšom prípade by ste mohli trafiť strom, ktorý je oveľa nebezpečnejšia prekážka ako dospelá srna či jeleň.

Okrem toho, že by ste týmto chovaním mohli spôsobiť väčšie škody, nemali by ste nárok ani na pokrytie škody na aute cez vašu PZP. Tá totiž kryje (v prípade ak ste pripoistení proti stretu so zverou) škodu len v prípade, ak dôjde k skutočnému stretu so zvieraťom. Situácie, kedy ste si spôsobili škodu na vozidle, počas toho, ako ste sa vyhýbali zveri nezaujímajú žiadnu poisťovňu.

Čo robiť ak sa na ceste nachádza zver?

les a hmla
www.pixabay.com

Najlepšou možnosťou je pevne uchopiť volant, snažiť sa čo najviac auto spomaliť a v nevyhnutnom prípade zviera zraziť. Toto riešenie nie je len akýsi výmysel. Je potrebné si uvedomiť, že predná časť automobilu má najväčšie deformačné zóny a je najpevnejšia. Čelný náraz je tak nie len pre šoféra, ale aj zvyšok posádky bezpečnejší, ako náraz do stromu bokom či prevrátenie vozidla na strechu.

Okrem spomínaného manévru, môžete vyskúšať aj trúbiť. Zver je neraz oslepená svetlom, pričom ostane nehybne stáť na ceste. Hluk z klaksónu ju však môže vyplašiť natoľko, že z cesty utečie.

Čo robiť ak ste zrazili zviera?

stret so zverou
www.pixabay.com

Pokiaľ už zviera zrazíte, mali by ste hneď zapnúť výstražné osvetlenie a za auto umiestniť výstražný trojuholník. Po tom, ako zabezpečíte tieto náležitosti, kontaktujte políciu. Tá totiž kontaktuje poľovnícky zväz, ktorý mŕtvu zver odstráni. Okrem toho je privolanie polície nevyhnutné na to, aby vám poisťovňa uznala škodovú udalosť. V žiadnom prípade ale neberte zviera so sebou, mohli by vás totiž obviniť z pytliactva.

Zabúdať by ste nemali ani na skontaktovanie poisťovne. Tá vám pomocou svojich asistenčných služieb môže pomôcť napríklad s odtiahnutím vozidla. Veľmi dôležitou vecou je v tomto prípade zápis o nehode, ktorý vám vystavia privolaní policajti. Ten budete potrebovať pri návšteve poisťovne a ide o nevyhnutný dokument, pomocou ktorého si môžete uplatňovať náhradu škody. Práve pre takéto prípady je výhodné, aby ste mali k PZP aj pripoistenie stretu vozidla so zverou, ktoré dnes ponúka väčšina poisťovní.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *