Neviditeľné A-stĺpiky nebránia výhľadu vodiča. Na geniálny nápad prišlo 14-ročné dievča

Vodič má v aute hneď niekoľko slepých bodov, napríklad spätné zrkadlá, výhľad dozadu a tiež aj A-stĺpiky. Dokonalý prehľad o dianí v okolí vozidla poskytujú šoférovi len kamery. Za jazdy ich ale šofér nevyužíva, čo znamená, že sa môže dostať do veľmi nepríjemnej situácie.

Moderné autá majú pomerne robustné A-stĺpiky, aj keď sa ich automobilky snažia čo najviac zúžiť. Zároveň však musia ostať dostatočne pevné, aby tým netrpela bezpečnosť vozidla.

S dokonalým riešením prišlo 14-ročné dievča menom Alaina Gassler z Pensylvánie, za čo získala aj ocenenie a odmenu 25 tisíc amerických dolárov. Alaina využila na zneviditeľnenie stĺpikov existujúce a veľmi jednoduché technológie, ktoré však priniesli zaručený výsledok.

Na vonkajšiu stranu A-stĺpika namontovala kameru a na vnútornú časť zas jednoduchý projektor, ktorý premietal obraz vonkajšej kamery. Následne na to vytlačila v 3D tlačiarni úchyty, pomocou ktorých upevnila projektor tak, aby obraz nadväzoval na výhľad z okna.

Táto výbava by sa veľmi jednoducho mohla dostať do sériovej výroby, čím by sa opäť zvýšila aktívna bezpečnosť vozidla.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *