Porucha EGR ventilu: Ako ju odstrániť čo najlacnejšie?

V predošlom článku o EGR ventile sme si vysvetlili, ako toto zariadenie funguje, no v dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa prejavuje porucha EGR ventilu a ako ju môžeme odstrániť čo najlacnejšie. Poďme sa na to pozrieť.

Porucha EGR ventilu:

Ako sme si už v predošlom článku povedali, tak EGR ventil je zariadenie, ktoré znižuje množstvo emisií vo výfukových plynoch vyprodukovaných spaľovacími motormi. Táto ekologická hračička však vie niekedy narobiť viac problémov ako úžitku. Ako k tomu dochádza?

Výfukové plyny, ktoré sa recirkulujú pomocou systému EGR ventilu putujú  do sacieho potrubia, ktoré tak zanášajú, čo vedie k zníženému prietoku vzduchu do motora. Tento problém následne vedie k ďalším problémom, ktorými sú:

– nadmerná dymivosť motora

– trhanie motora pri akcelerácii

– rýchlejšie zanášanie filtra pevných častíc

– zlé štarty motora

– zvýšenie produkcia emisií

– svietiaca kontrolka motora

– motor má znížený výkon (kvôli hrubej vrstve karbónu v sacom potrubí sa do valcov nedostáva dostatok vzduchu)

Ako sa však dá takáto porucha EGR ventilu odstrániť?

porucha egr ventilu
Moosealope / Wikimedia.org

Pokiaľ vás už postihol niektorí zo spomenutých problémov, máte na výber tri možné varianty, ktorými by ste tento problém mohli vyriešiť. Medzi ne patrí:

Výmena EGR ventilu:

Výmena EGR ventilu spočíva v jednoduchej výmene nového komponentu za starý.  Takáto výmena však nepatrí práve medzi najlacnejšie záležitosti a tak, pokiaľ sa dá porucha EGR ventilu vyriešiť iným spôsobom, siahnite radšej po zvyšných dvoch možnostiach.

Čistenie EGR ventilu:

Čistenie EGR ventilu spočíva v demontovaní ventilu, ktorý sa následne vloží do ultrazvukovej čističky a vyčistí alebo v čistení nedemontovaného EGR ventilu pomocou špeciálnych prípravkov, ktoré rozpúšťajú karbónové usadeniny. Pri čistení EGR ventilu pomocou ultrazvukovej čističky sa ventil vyčistí pomocou špeciálnej kvapaliny, ktorá z neho zmyje všetky usadeniny a nečistoty. Toto čistenie je veľmi šetrné, pretože pri ňom nedochádza k mechanickému namáhaniu a teda ani k poškodeniu EGR ventilu.

Za žiadnych okolností sa však neodporúča čistiť ventil dráteným kartáčom, šrobovákom, či inými podobnými predmetmi, ktoré by mohli ventil mechanicky poškodiť.

Krátka video ukážka, ako prebieha čistenie EGR ventilu:

Zaslepenie EGR ventilu:

Zaslepenie EGR ventilu prebieha dvoma spôsobmi a to presnejšie:

– pri starších motoroch stačí EGR ventil mechanicky zaslepiť pomocou kovového pliešku

– pri novších motoroch je potrebná deaktivácia ventilu cez riadiacu jednotku motora

Existuje veľa názorov o tom, ako sa bude motor auta správať po zaslepení  EGR ventilu. Jedna strana motoristov si pochvaľuje o niečo nižšiu spotrebu paliva a vyšší výkon, zatiaľ čo druhá strana kritizuje pomalšie zahrievanie motora.

 Obe strany však majú pravdu, aj keď by sa o pomalšom zahrievaní motora dalo polemizovať. To je totiž citeľné len pri nízkych teplotách a rozdiel v rýchlosti zahriatia motora je len o pár minút (2-5 min).  Taktiež vyšší výkon auta môže byť len akýsi placebo efekt a nižšia spotreba paliva sa prejaví len v 1 až 2 dcl na 100 km.

Veľkou výhodou však je, že aj po zaslepení EGR ventilu prejdete emisnou kontrolou a práve preto by bolo kupovanie nového ventilu zbytočné vyhadzovanie peňazí, pokiaľ sa dá porucha EGR ventilu vyriešiť aj iným spôsobom.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

2 thoughts on “Porucha EGR ventilu: Ako ju odstrániť čo najlacnejšie?

 • 2. mája 2020 at 23:43
  Permalink

  Dobrý den, chtěl bych vědět, zda se mě týká problém egr ventilu. Mám Kia Sportage 1.7 crdi, sice 10 roku ale jako nová, najeto 30000 Kč. Stalo se mě, že jsem nastartoval a rosvítila se mě kontrolka motoru, diagnostika ukázala egr ventil, po resetu to jelo bez problému než se ohřál motor, otačky max 3000. Akcelerace nešla. Je ale zajímavé, že dnes jsem to zkoušel bez resetu( svítí motor) běžnou jízdou bez akcelerace ani nepoznáte že se něco děje. Dnes ale to chvilku nešlo do otáček a pak si to vzpomělo a jelo jako by se nic nedělo. Tak nevím jestli to dělá ten ventil. Pokud má někdo odpověď, pište na emai z.hluchnik@seznam.cz

  Reply
 • 26. februára 2021 at 14:40
  Permalink

  ok,svieti mi kontrolka motora,zistlili mi,ze EGR ventil je zly …aky je vlastne postup pri vymene??? vymenim a hotovo ? ziadne reset kodov,alebo?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *