Auto neštartuje: Čo skontrolovať v tomto prípade ako prvé?

Najhorší pocit pre vodiča nastane vtedy, keď sadne do vozidla no auto neštartuje ani na viac pokusov. Tento pocit pozná veľa motoristov, pretože každý stroj je kazový a stane sa, že po otočení kľúčika alebo stlačení tlačidla nenaštartujete. Čo však môže byť príčinou toho, že nemôžete naštartovať?

Aké môžu byť príčiny ak vám auto neštartuje?

1. Žhaviace sviečky alebo zapaľovacie sviečky

zapaľovacie sviečky
www.pixabay.com

Zapaľovacie sviečky pracujú na paravidelnom prísune elektrickej energie, no žhaviace sviečky sú trochu komplikovanejšie. Tie fungujú počas troch fáz, teda presnejšie predžhavenia, štartovania a dožhavenia. Obe sviečky však majú obmedzenú životnosť a tak vám jedna alebo viac z nich môže odísť a vy nemusíte naštartovať. Pri výmene žhaviacich a zapaľovacích sviečok sa však odporúča vymeniť všetky, nie len tie vadné. 

2. Zlá autobatéria

vybitá autobatéria
www.pixabay.com

Autobatéria je hlavným komponentom motora, ktorý by ste mali skontrolovať, ak nemôžete naštartovať. Batéria môže vplyvom studeného a chladného počasia stratiť svoju kapacitu. Tým sa váš automobil stane nepojazdný a tak budete musieť zohnať druhé auto a naštartovať to svoje cez káble alebo dať autobatériu jednoducho nabiť. Pokiaľ však po nabití nemôžete naštartovať, budete musieť kúpiť novú.

3. Zlá nafta alebo benzín

zlé palivo
www.pixabay.com

Väčšina vodičov chodí tankovať na benzínky, ktoré majú po ruke. Mali by si ale na to dávať pozor, teda hlavne čo a kde tankujú. Niekedy však majú tieto čerpacie stanice lacnejšiu naftu a benzín, čo je veľkým lákadlom pre mnohých vodičov. Zlé palivo však môže zapríčiniť nielen nenaštartovanie vozidla, ale aj zlý prejav motora a vyššiu spotrebu. Dôvodom je práve voda, ktorá sa nachádza v tomto palive a dlhodobým tankovaním môže spôsobiť poruchu a nefunkčnosť vášho vozidla, respektíve jeho agregátu.

4. Vypálené poistky

poistky
www.pixabay.com

Tento typ je hlavne pre majiteľov starších vozidiel. Časom sa veľa poistiek vypáli a auto tak nemusíte vôbec naštartovať. Opravíte to jednoducho a to tak, že zlú poistku vymeníte za novú. Problém môže nastať vtedy, ak sa vám nová poistka vypáli ihneď po výmene tej poškodenej. Vtedy by ste mali auto odtiahnuť do servisu, presnejšie k autoelektrikárovi.

5. Chybný snímač zapaľovania

Pokiaľ otočíte kľúčikom alebo stlačíte štartovacie tlačítko a štartér sa nepohne, môže sa chyba skrývať práve v tomto spínači. Pokiaľ je chyba práve v ňom, prejavuje sa tento problém zlými štartami nielen počas chladného počasia, ale aj za každých okolností.

6. Štartér

Chyba môže byť aj v samotnom štartéri, kedy s ním vôbec nepohne. Štartér funguje tak, že po otočení kľúčika do druhej polohy sa pastorok s ozubeným kolieskom vysunie a motor vám roztočí. Pokiaľ však počujete len bzučanie a motor neštartuje, skrýva sa chyba v nevysunutom pastorku. S touto poruchou taktiež treba ísť do servisu, kde vám povedia, či sa pôvodný štartér dá opraviť alebo je na výmenu.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *