Strata ŠPZ: Čo robiť ak ste stratili ŠPZ-tku?

Strata ŠPZ je situácia podobne nepríjemná ako strata vašich osobných dokladov. Čo však robiť v prípade, ak takúto nepríjemnú situáciu zažijete na vlastnej koži? Poďme sa na to pozrieť.

Strata ŠPZ:

V prvom rade je potrebné vedieť základnú informáciu a to tú, že stratu tabuľky ŠPZ ste povinný bezodkladne oznámiť najbližšiemu orgánu Policajného zboru. Následne až na to je možné s vozidlom ďalej jazdiť aj bez jednej z dvoch ŠPZ-tiek. Ográn Policajného zboru vám totiž vydá potvrdenie o nahlásení straty ŠPZ, a tak máte v prípade ak vás zastaví policajná hliadka dôkaz o tom, že ste stratu ŠPZ nahlásili a čakáte na vydanie nových poznávacích značiek s EČV.

Požiadať o vydanie duplikátu tabuľky s pôvodným evidenčným číslom, môžete najviac dvakrát. Nové (duplicítne) tabuľky s pôvodným evidenčným číslom sa označujú arabským číslom v krúžku v pravom hornom rohu tabuľky.

Čo robiť s druhou ŠPZ?

Ak má vaše vozidlo pridelené dve ŠPZ (prednú aj zadnú) a došlo ku strate alebo odcudzeniu len jednej tabuľky s evidenčným číslom, ste povinný odovzdať orgánu Policajného zboru  druhú tabuľku s evidenčným číslom ihneď po vydaní nových poznávacích značiek. Pri poškodení len jednej tabuľky s evidenčným číslom ste povinný odovzdať obidve tabuľky s evidenčným číslom.

Ak ste stratenú ŠPZ-tku počas doby čakania (alebo po tejto dobe) na nové poznávacie značky našli alebo inak získali, ste povinný túto tabuľku bezodkladne odovzdať najbližšiemu orgánu Policajného zboru. Respektíve, každý jeden občan SR, ktorý nájde tabuľku s evidenčným číslom, je povinný ju bezodkladne odovzdať najbližšiemu orgánu Policajného zboru alebo policajtovi.

Poplatky za stratenú ŠPZ:

 • Sumou 16,5 € za každú tabuľku sa spoplatňuje pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom vyrobenej zo zliatin ľahkých kovov za stratenú, zničenú, poškodenú alebo odcudzenú tabuľku.
 • Sumou 165,50 € za každú tabuľku sa spoplatňuje pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s voliteľným evidenčným číslom vyrobenej zo zliatin ľahkých kovov vytvoreným na základe požiadavky držiteľa vozidla za stratenú, zničenú, poškodenú alebo odcudzenú tabuľku.
 • Sumou 182 € sa spoplatňuje pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom vyrobenej zo zmesi polykarbonátu a polyesteru vyžarujúcej svetlo pri zapnutom osvetlení vozidla za stratenú, zničenú, poškodenú , odcudzenú tabuľku alebo vydanie duplikátu takejto tabuľky s pôvodne prideleným evidenčným číslom alebo s evidenčným číslom vytvoreným na základe požiadavky držiteľa vozidla.
 • Sumou 66 € sa spoplatňuje vydanie duplikátu tabuľky s pôvodne prideleným evidenčným číslom alebo s evidenčným číslom vytvoreným na základe požiadavky držiteľa vozidla vyrobenej zo zliatin ľahkých kovov.

Tak a teraz už viete, že strata ŠPZ je síce nepríjemná a niekedy aj nákladná situácia, no nie nevyriešiteľná.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

2 thoughts on “Strata ŠPZ: Čo robiť ak ste stratili ŠPZ-tku?

 • 8. októbra 2020 at 19:10
  Permalink

  Ak som stratil jednu ŠPZ kolko budem platit 16.50 alebo 66

  Reply
 • 24. novembra 2022 at 22:21
  Permalink

  Dobrí mám mali problém boli mi odcudzené z auta spzt dajú sa u vás vitlacit nahradne

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *