Ako pripraviť auto na zimu: Výbava ktorá vám uľahčí život
Zima už síce začala, no ešte sa neukázala v plnej sile a tak si v dnešnom článku povieme, ako pripraviť vaše auto na kruté mrazy. Odkladať túto prípravu by ste nemali, pretože sa vám to vôbec neoplatí. Sneh a ľad môžu prísť zo dňa na deň a vy sa tak môžete dostať do rôznych rizikový situácií. Teraz si predstavíme 11 bodov, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
1. Chladiaca kvapalina
Pred príchodom zimy by ste mali skontrolovať chladiacu kvapalinu. Aj keď niektoré automobilky udávajú, že v aute je doživotná, nemusí to tak byť. Pred zimnou by ste mali teda skontrolovať bod jej tuhnutia, ktorý by v našich podmienkach mal byť aspoň -20 stupňov. Chladiaca kvapalina, ako každá iná časom stráca svoje vlastnosti a už nemusí dosahovať maximá, ktoré má predpísané. Pokiaľ však bod tuhnutia nedosahuje -20 stupňov, mali by ste chladiacu kvapalinu doliať alebo vymeniť. V prípade núdze, ak nedisponujete škrabkou alebo rozmrazovačom skiel, môžete ju použiť na rozmrazenie čelného alebo iných skiel.
2. Zimná zmes do ostrekovačov
Letná zmes do ostrekovačov by sa mala používať len v lete. Pokiaľ príde zimné obdobie, v nádobke na ostrekovače by mala byť už zimná zmes. Letná zmes vám v prípade chladného počasia môže zamrznúť. V tomto prípade vám ostrekovače nebudú fungovať a vy tak riskujete poškodenie čerpadla, trysiek alebo potrubí. Do nádoby by ste teda mali naliať najprv zimnú zmes a poprípade ju zriediť destilovanou vodou, podľa toho aké sú aktuálne vonkajšie teploty. V prípade núdze ju môžete tak isto, ako aj chladiacu kvapalinu použiť na rozmrazenie skiel.
3. Gumené rohože do auta
V zimnom období sa nedá vyhnúť tomu, aby ste vždy nastúpili do auta s čistými a suchými topánkami. Preto ak máte textilné koberčeky, mali by ste ich vymeniť za gumené. Tie síce pre niekoho nemusia byť až tak pohodlné a nie sú také pekné, ale dokážu ochrániť podlahový koberec od vody, ktorá je často kombinovaná s posypovou soľou.
4. Škrabka na okná
Škrabka na okná je veľmi dobrým pomocníkom všetkých vodičov v zimnom období. Dobrá škrabka by však mala mať dve hrany a to jednu gumenú, ktorou sa dá odstrániť sneh z okien, prípadne ľahkú námrazu. Druhou činnou plochou by mala byť hrubšia časť, ktorou odstránite silnú námrazu na oknách. Neodporúčame však používať lacné a slabé plastové škrabky, pretože vplyvom studeného a mrazivého počasia sa rýchlo a ľahko dokážu zlomiť. Radšej by ste sa mali poobzerať po škrabkách s masívnejšími konštrukciami.
5. Rozmrazovač skiel
Rozmrazovač skiel je pre vodičov vo všetkých hľadiskách jednoduchší a výhodnejší. Naviac je pri jeho používaní nulové riziko poškriabania skiel. Najvýhodnejší rozmrazovač je s mechanickým rozprašovačom a používa sa tak, že na sklá rozprášite tento koncentrát a po chvíli námrazu zotriete stieračmi.
6. Štartovacie káble
Auto v zimnom období je chladné a na naštartovanie potrebuje omnoho väčší výkon akumulátora, ako v lete. Problém je však v tom, že v zimnom období kapacita akumulátora klesá a o to rýchlejšie, pokiaľ má už odžité nejaké roky. Ak sa vám teda nedokáže popri jazde dobiť, po vypnutí už nemusíte naštartovať. Horším prípadom je, keď nie ste doma a tak nabitie autobatérie nepripadá do úvahy a vy tak budete musieť použiť štartovacie káble. V tomto prípade už budete musieť len zohnať druhé auto, ktoré vám pomôže naštartovať, no to sa vám bude hľadať lepšie pokiaľ štartovacie káble máte pri sebe.
7. Snehové reťaze
Ak sa chystáte do hôr alebo do vyššie položených miest, určite by ste nemali zabudnúť na zimné reťaze. Vybrať by ste si mohli medzi kovovými, ktoré najlepšie zaberajú na zľadovatelej ceste. Ďalšou možnosťou sú textilné, no ľad na ceste je ich slabina. Pozor by ste si však mali dať, ak idete na lyžovačku do hôr, pretože napríklad v Alpách je povinnosťou mať tieto reťaze.
8. Rozmrazovač zámkov
Ak máte auto, ktoré nemá diaľkové ovládanie alebo sa vám pokazilo a vy musíte odomykať manuálne, určite v zime oceníte rozmrazovač zámkov. V tomto prípade však máte 3 možnosti a to buď elektrickú verziu, sprej alebo kvapky. Najlepšou možnosťou je však sprej. Používa sa lepšie ako kvapky a určite sa vám v ňom nevybijú baterky ako v elektrickej verzii. Dajte si však pozor a nezabudnite ho v aute, pretože ak vám zamrznú zámky, v aute vám nebude vôbec užitočný.
9. Autobatéria
Autobatéria má ako väčšina komponentov obmedzenú životnosť a jej kapacita sa v chladnom zimnom počasí zmenšuje. Čím nižšia je okolná teplota, tým menšou kapacitou disponuje akumulátor pri studených štartoch. Ak je naviac autobatéria stará a už ju používate pár rokov, kapacita sa v zime o to viac zmenšuje. Preto je naším odporúčaním ju pred zimou vymeniť za novú, pretože so starou sa vám môže stať, že práve vtedy, keď budete nutne potrebovať ísť autom preč, nenaštartujete.
10. Žhaviče a sviečky
Pred zimou by ste mali skontrolovať žhaviče. Poškodené a staré žhaviče vám cez zimu nemusia dovoliť naštartovať. Pokiaľ majú už odjazdené veľké množstvo kilometrov a sú pred výmenou, nemali by ste o nej v žiadnom prípade uvažovať až na jar a radšej sa pustiť do výmeny ešte pred zimou.
11. Aditíva do nafty
Od polovice novembra do februára tankujete do svojho auta naftu, ktorá vydrží mrazy až do -20 °C. Prémiová nafta vydrží až o 20 °C viac, teda do -40 °C by vám zamrznúť nemala. Ak však tankujete len obyčajnú naftu ale teploty padajú nižšie ako je -20 °C, pomôže vám práve aditívum do nafty. Ideálne by ste ho mali naliať do nádrže vždy pred tankovaním, pretože ak ho nalejete večer po odstavení auta, nepomôže vám práve preto, že by sa malo poriadne premiešať s naftou v nádrži.