Zahmlené okná v aute: Takto sa ich zbavíte veľmi rýchlo

Zahmlené okná v aute sú veľmi nepríjemným javom, ktorý sprevádza vodičov predovšetkým v chladnom počasí. Aby sme však prišli na to, ako tento problém vyriešiť čo najrýchlejšie, potrebujeme vedieť, prečo vlastne hmla na oknách vzniká a čo je jej príčinou.

Zahmlievanie okien je spôsobené stretom vzduchu rôznych teplôt. To znamená, že v lete spôsobuje zahmlievanie okien horúci vzduch narážajúci na chladné čelné sklo auta z vonku a v zime zas teplý vzduch narážajúci na studené okno zvnútra auta. Pochopenie príčiny, prečo sa hmla vytvára vám pomôže rýchlo sa jej zbaviť.

Zahmlené okná v zime:

Pokiaľ nasadnete do auta v zime alebo chladnom počasí, je takmer nemožné zabrániť roseniu okien. S príchodom pasažierov sa totiž okamžite začne v interiéri vytvárať vlhkosť, ktorú so sebou do auta priniesli. Tá však nepochádza len z mokrých topánok a oblečenia, ale aj z dychu. Čo to má však spoločné so zahmlievaním okien?

Chladný vzduch nedokáže pojať toľko vlhkosti ako teplý a tak sa okamžite nadbytočná vlhkosť zráža na studených miestach, najmä na oknách. Sklo totiž nie je dobrým tepelným izolantom a tak ostáva jeho povrch dlhú dobu studený.

Zo všetkých okien sa najviac zahmlieva práve to čelné, aj keď je pre vodiča a jeho výhľad najdôležitejšie. Nanešťastie sa však tomuto javu len veľmi ťažko zabraňuje, pretože vodič vydychuje zo svojich pľúc teplý vzduch, ktorý smeruje k čelnému oknu, kde sa vzduch zráža.

Ako účinne bojovať proti zahmleným sklám?

zahmlené okná
www.pixabay.com

Najjednoduchším riešením je nastavenie správnej kombinácie kúrenia a klimatizácie. Niektoré vozidlá majú na toto riešenie aj samostatné tlačidlo, ktoré nastaví vykurovanie tak, aby hmla zo skla čo najrýchlejšie zmizla. V mnohých autách si ale šofér musí poradiť sám a tak vám dáme hneď niekoľko tipov.

–          Všetky výduchy ventilácie nasmerujte na čelné sklo

–          Nastavte najvyššiu teplotu kúrenia

–          Nastavte najvyššiu rýchlosť ventilátora kúrenia

–          Zapnite klimatizáciu (dokáže absorbovať vlhkosť)

–          Vypnite uzavretý okruh (vnútornú recirkuláciu vzduchu)

–          Otvorte okná

–          Očistite okná pomocou handry (vlhkosť sa môže objaviť opätovne)

–          Vymeňte peľový (kabínový) filter

Niektoré spomenuté tipy urobí väčšina šoférov automaticky. O nastavení maximálnych otáčok ventilátora si tak nemusíme ani písať. Zabúdať však netreba na klimatizáciu, ktorá dokáže pohltiť vlhkosť v interiéri, čím prispieva k rýchlemu odhmleniu okien.

Vôbec najúčinnejším a najrýchlejším spôsobom, ako sa zbaviť hmly sú otvorené okná, ktoré však pri teplotách pod nulou, nie sú najvhodnejším riešením pre vaše zdravie. Zabúdať by ste tiež nemali na peľový filter, ktorý môže zahmlievanie okien zvýrazňovať. Ten sa však prejavuje zápachom v kabíne po zapnutí ventilácie. 

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *