Holandsko zníži rýchlosť zo 130 na 100 km/h. Dôvodom sú emisie

Holandská maximálnu rýchlosť v krajine klesne na 100 km/h. Stane sa tak už v roku 2020, pričom cieľom tohto opatrenia je znížiť emisie dusíka vo vzduchu.

V Holandsku bola doposiaľ maximálna povolená rýchlosť 130 kilometrov za hodinu, no kvôli problému s prekračovaním emisií dusíka sa rozhodlo bojovať proti tomuto javu rôznymi opatreniami.

Medzi najzávažnejšie patrí zníženie povolenej rýchlosti, ktoré sa dotkne nie len obyvateľov tejto krajiny, ale aj všetkých šoférov, ktorý cez Holandsko prechádzajú.

Podľa Holanďanov najviac emisií dusíka pochádza z osobných, nákladných vozidiel a ťažkých úžitkových vozidiel, ktoré sú poháňané spaľovacími motormi.

Podľa predsedu vlády Rutteho  je obmedzenie rýchlosti veľmi nepríjemným krokom, no slúži k vyššiemu záujmu. Spravodajstvo BBC uviedlo, že obmedzenie maximálnej rýchlosti na 100 km/h bude platiť len cez deň a v noci bude opäť povolená maximálna rýchlosť 130 km/h.

K zníženiu rýchlosti má dôjsť už nasledujúci rok, pričom sa tak Holandsko spolu s Cyprom stanú krajinami s najnižšími povolenými rýchlosťami v Európe.

Dôvodom, prečo táto krajina presahuje emisie je veľký počet obyvateľov a husté osídlenie. To je dôvod, prečo sú emisie dusíka na jedného Holanďana 4 krát vyššie ako na priemerného obyvateľa EU.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *