7 tipov ako pripraviť auto na sneh a ako jazdiť na zasneženej vozovke

Zima nepatrí medzi najpríjemnejšie obdobie pre vaše auto. S nástupom chladných dní a ešte chladnejších nocí sa tak treba pripraviť na špeciálnu údržbu a opatrnejší štýl jazdy. Touto prevenciou sa tak môžete ľahko vyhnúť nepríjemným situáciám a nástrahám, ktoré vás na zimných cestách čakajú. Poďme sa teda bez ďalších zbytočných rečí pozrieť na 7 tipov, ako pripraviť auto na zimu a ako jazdiť na zasnežených cestách.

Zamrznuté auto:

Vozidlo, ktoré stojí celú noc v mrazoch pred vaším domom či panelákom bude ráno celé zamrznuté. Tým však nemyslíme len námrazu na oknách či karosérii, ale všetky komponenty automobilu. Zmrznutý motor či prevodovka, respektíve olej v nich sa zohrieva pomaly a tak sú tieto komponenty citlivejšie na poškodenie. To je dôvod, prečo by ste ich nemali veľmi namáhať skôr, než sa zohrejú. S autom teda jazdite šetrne a ohľaduplne.

Zohrievanie motora:

Nezohrievajte vozidlo, respektíve jeho motor na voľnobehu. Počas voľnobežných otáčok sa agregát v mrazivých teplotách len veľmi obtiažne zohreje a navyše stuhnutý motorový olej nedokáže pri nízkom tlaku olejového čerpadla, spôsobeným voľnobežnými otáčkami dokonale premazávať všetky pohyblivé časti motora. Najlepším riešením je tak vyraziť na cestu už 30 sekúnd po tom, ako naštartujete. Týmto spôsobom sa motor zohreje oveľa rýchlejšie a tak je hrozba opotrebovania jednotlivých komponentov agregátu oveľa nižšia. Navyše týmto spôsobom aj šetríte palivo. V žiadnom prípade by ste však motor nemali hnať do vysokých otáčok skôr, než sa úplne nezohreje na svoju prevádzkovú teplotu. V opačnom prípade by ste mohli agregátu spôsobiť veľké škody.

Parkovanie v zime:

Pri vyberaní miesta na parkovanie vášho vozidla buďte opatrní. Pokúste sa vyhnúť parkovaniu pod stromami obťažkanými snehom, či pod strechami domov a iných budov. Náhly zosun a pád snehu na automobil, môže poškodiť jeho karosériu či čelné sklo. Pokiaľ aj nedôjde v tomto prípade k poškodeniu vozidla, budete ho musieť z pod kopy snehu vyhrabať.

Čistenie vozidla od snehu a námrazy:

Dbajte na riadne očistenie vozidla od námrazy a snehu. Veľa motoristov zbytočne riskuje, keď si na čelnom skle vyškriabu priezor, podobný tomu z tanku. Okrem nedostatočného výhľadu, vplyvom čoho môžu spôsobiť nehodu, riskujú aj mastnú pokutu. Rovnakým prípadom je aj očistenie strechy automobilu od snehu. V tomto prípade môže odletujúci sneh zasiahnuť čelné sklo automobilu, ktorý ide za vami, čo je veľmi nebezpečné. Tak, ako aj v predošlom prípade, vám za toto ohrozovanie ostatných účastníkov cestnej premávky hrozí pokuta. 

Správna výbava:

Metlička a škrabka na okná by mala byť v zime vašou povinnou výbavou. Často však môžete natrafiť na šoférov, ktorí odhŕňajú auto rukávom bundy, či škrabú čelné sklo kreditnou kartou. Kvalitná metlička spojená so škrabkou by ich úsilie očistiť auto urýchlila a ušetrila ich čas. Túto výbavu dokážete nakúpiť už od 3 eur a tak nie je nad čím premýšľať.

Nepreháňajte to s rýchlosťou:

Jazdiť na zasneženej vozovke vyžaduje opatrnosť. Najčastejším prípadom, kedy sa vozidlo dostane do šmyku je ten, že vodič vletí do zákruty príliš vysokou rýchlosťou a náhle otočí kolesá pomocou volantu v smere zákruty. Ďalším prípadom je aj prudká akcelerácia v zákrute, kedy je možné veľmi ľahko dostať vozidlo do pretáčavého či nedotáčavého šmyku. Jazdite teda opatrne a v zákrutách to nepreháňajte s rýchlosťou.

Jazdite plynule:

7. Plynulosť jazdy na zasneženej či zamrznutej vozovke je veľmi potrebná. Volant aj pedále tak ovládajte citlivo a vyhnite sa trhavým či prudkým pohybom, ktoré môžu na klzkom povrchu aj na rovnej vozovke viesť k šmyku, či spôsobiť nedobrzdenie.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *