Rozdiel medzi PZP a havarijným poistením. V čom sa líšia?

Aký je rozdiel medzi PZP a havarijným poistením? Pre niektorých šoférov a majiteľov áut banálna otázka, no pre mnohých veľmi ťažká.  Pozrime sa na rozdiel medzi týmito dvoma poisteniami ale aj na to, aké škody kryjú či nekryjú?

Rozdiel medzi PZP a havarijným poistením:

Veľa vodičov a majiteľov áut si myslí, že vie aký je rozdiel medzi týmito dvoma poisteniami, no skutočnú pravdu zistia, až keď sa im stane nehoda či iná škodová udalosť. Bežne sa môžeme stretnúť s majiteľmi automobilov, ktorí majú uzatvorené len PZP a chybne si myslia, že ich poistka vykryje všetky škody, ktoré s autom spôsobia alebo im na ich aute spôsobí niekto iný. Poďme sa teda pozrieť na každé jedno poistenie samostatne.

PZP či inak povinné zmluvné poistenie:

povinné zmluvné poistenie pzp
www.pixabay.com

PZP – povinné zmluvné poistenie, sa od havarijného líši tým, že je povinné. Toto poistenie teda musí mať uzatvorené každý jeden majiteľ vozidla. PZP prepláca škody na zdraví či cudzom majetku, ktoré spôsobíte vy alebo iný majiteľ automobilu vám.

Vďaka povinnému zmluvnému poisteniu môžete jazdiť na cestách bez pocitu strachu, že si za škodu, ktorú spôsobíte zaplatíte z vlastného vrecka. PZP vám síce neopraví vaše auto, no kryje všetky škody, ktoré spôsobíte alebo niekto iný spôsobí vám, ak sa vinník preukáže. Samozrejme toto všetko platí len v prípade, ak dodržíte prevádzkové predpisy vozidla, nesadnete si za volant bez vodičského preukazu či nepožijete pred jazdou alkohol alebo iné omamné látky.

Havarijne poistenie:

havarijne poistenie
www.pixabay.com

Havarijne poistenie kryje väčšinu škôd, ktoré sa na vašom automobile vyskytnú a to nie len cudzou príčinou, ale aj vašou. Nevýhoda havarijného poistenia je však v jeho vysokej cene a tiež aj v tom, že sa oplatí len na nových automobiloch alebo vozidlách s pomerne vysokou hodnotou. Toto poistenie však pokrýva škody, ktoré vzniknú napríklad príčinou nehody, drobnej škodovej udalosti na parkovisku, živelnej udalosti, stretu so zverou, krádeže auta či vandalizmu.

 Je však len na vás či sa rozhodnete uzatvoriť toto poistenie aj na vašom aute alebo nie. Každopádne, pokiaľ máte nové auto, je dobé toto poistenie mať. Ak ste si zakúpili nové auto na lízing, je vašou povinnosťou mať na automobile uzatvorené havarijné poistenie. Pri zánovných alebo starých autách je však toto rozhodnutie len na vás, no skúsenosť mnohých šoférov hovorí, že sa to neoplatí z dôvodu nízkej ceny týchto vozidiel.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *