PZP alebo povinné zmluvné poistenie: Čo to vlastne je?
Povinné zmluvné poistenie, alebo v skratke PZP je poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Ako už z názvu vyplýva, uzavretie PZP je zo zákona povinné pre každého majiteľa automobilu. Poďme si bližšie povedať čo toto poistenie vlastne je, aká je pokuta za jeho nezaplatenie a kde platí.
Mať zaplatené povinné zmluvné poistenie platí pre každého vlastníka vozidla. Cieľom tohto poistenia nie je preplatiť škodu na vašom motorovom vozidle ale zabezpečiť zaplatenie škody spôsobené na zdraví alebo majetku iným. V jednoduchosti, pokiaľ nabúrate do cudzieho auta, vaša poisťovňa by mala poškodenému preplatiť škody, ktoré ste spôsobili.
Toto však neplatí, pokiaľ k danej nehode prídu policajti a namerajú vám v dychu alkohol. V takomto prípade poisťovňa neuhradí nič a tak škodu spôsobenú na vozidle budete musieť preplatiť vy. Navyše pokiaľ už nafúkate, budete mať ešte aj opletačky s policajtmi.
Kde platí PZP?
PZP neplatí len na území Slovenska ale aj v štátoch EU alebo v cudzom štáte, s ktorým slovenský poisťovatelia uzavreli špeciálnu dohodu o vzájomnom vyrovnaní. Štáty v ktorých vaše povinné zmluvné poistenie platí, nájdete v samotnej poistke, presnejšie v zelenej karte.
Ako poisťovne počítajú PZP?
Riziká na cestách sú veľké a poisťovne ich zvažujú pri každom jednom rátaní poistky. Výška poistky záleží na objeme valcov motora, výkonu motora, váhe vozidla. Väčšina poisťovní ale berie do úvahy aj vek majiteľa vozidla, ktorý v konečnom prerátaní poistky spraví najvyššiu sumu. Pri výskumoch sa zistilo, že najviac nehôd na cestách spôsobujú mladý vodiči, preto čím mladší je poistenec, tým vyššiu poistku bude platiť.
Taktiež sa vás pri vyrátavaní poistky opýtajú na nehody spôsobené vami za posledné 2 roky. Pokiaľ ste teda zavinili dopravnú nehodu v predchádzajúcich dvoch rokoch, počítajte s tým, že si priplatíte. Niektoré poisťovne berú do úvahy aj to, či máte preukaz ZŤP. Iné poisťovne zas ponúkajú za príplatky aj ďalšie bonusy, ako pripoistenie proti stretu so zverou, krádež batožiny alebo pripoistenie proti živelnej pohrome.
Pokiaľ jazdíte bez zaplatenej poistky, koledujete si o pokutu. Minimálna pokuta, ktorá vám môže byť uložená ako pre majiteľa nepoisteného auta je 16,60 a maximálna je 3320€. Okresný úrad vám však môže túto pokutu uložiť do dvoch rokov odo dňa, kedy sa o porušení dozvedel, alebo do troch rokov, od kedy k tomuto porušeniu došlo.
Cenu poistky si dokážete vypočítať aj z domu, jednoducho a rýchlo. Stačí si na internete nájsť kalkulačku a po zadaní všetkých údajov vám nie len cenu poistky vypočíta, ale ju aj porovná so všetkými poisťovňami. Vy sa tak už len rozhodnete, do ktorej poisťovne chcete ísť. Poistka platí jeden rok, preto netreba zabúdať na jej zaplatenie.