Ojazdené autá: Čo skontrolovať pri kúpe jazdeného auta?
Ojazdené autá sú v poslednom čase žiadanejšie ako nové autá. Na radosti z kúpy nového alebo ojazdeného auta sa však nič nemení. Každopádne pred kúpou jazdenky by ste mali poriadne skontrolovať jej stav. Dokážete sa tak vyhnúť zbytočným problémom a starostiam, ktoré vás môžu zastihnúť už krátko kúpe. Poďme sa teda pozrieť na 4 nevyhnutné veci, ktoré by ste mali skontrolovať pred tým, ako kúpite ojazdené auto.
Ako skontrolovať ojazdené autá:
1. Výber vhodného auta
Ešte pred tým, ako sa rozhodnete otestovať a prísť na obhliadku vozidla, uistite sa, či vám tento typ auta vyhovuje. To znamená, či auto spĺňa všetky vaše kritéria, ako napríklad veľkosť kufra, počet miest na sedenie, výkon motora, spotrebu paliva, nájazd kilometrov a iné. V prvom rade je teda potrebné vybrať si vozidlo, ktoré vám vyhovuje a ktoré sa vám z hľadiska dizajnu páči. Po tomto kroku, môžete prejsť na výber jazdenky. Pokiaľ sa do áut nevyznáte, určite sa poraďte so známym alebo automechanikom, ktorému dôverujete.
2. Štítky, technický preukaz a ostatné dokumenty k vozidlu
Čím viac dokumentov k vozidlu predajca ponúkne, tým lepšie sa dokážete v histórii vozidla orientovať.
– Rok výroby: skutočný rok výroby môžete zistiť pomocou roku výroby skiel či bezpečnostných pásov. Pokiaľ sa niektorí z rokov výroby nezhoduje, môže to znamenať, že auto bolo búrané. Výnimkou ale môže byť čelné sklo, ktoré mohlo byť menené z iného dôvodu, ako napríklad od praskliny či kamienka.
– VIN číslo: podľa: podľa VIN čísla sa dá skontrolovať správnosť roku výroby a štát, v ktorom bolo auto vyrobené. VIN číslo nájdete v motorovom priestore, na kovovej priečke medzi motorom a kabínou, na podlahe alebo v batožinovom priestore.
– Servisná knižka: tento dokument pri predaji staršieho jazdeného vozidla zvyčajne nenájdete. Pokiaľ ale majiteľ tvrdí že ju má, nespoliehajte sa na ňu úplne. Častokrát totiž môže byť sfalšovaná.
– Počet najazdených kilometrov: informácie o nájazde a teda počte najazdených kilometrov môžete odhaliť pomocou diagnostiky, pomocou ktorej skontrolujete nie len hlavnú riadiacu jednotku motora, ale aj riadiace jednotky bezpečnosti či komfortu.
3. Stav vozidla
Pokiaľ už stojíte pri aute, ktoré ste si vyhliadli, mal by váš prvý pohľad smerovať na karosériu vozidla a lak. Zovňajšok auta by ste mali skontrolovať hlavne preto, že už nepatrné či malé poškodenie laku, môže postupom času spôsobiť nepríjemnú hrdzu.
Okrem toho by ste mali venovať pozornosť farbe laku každej časti karosérie. Pokiaľ sa totiž niektorá z časti karosérie odlišuje od odtieňu ostatných častí, môže to znamenať, že auto bolo búrané. V každom prípade to značí na fakt, že vozidlom respektíve nezhodná časť bola nanovo lakovaná.
Pokiaľ máte možnosť skontrolovať auto na zdviháku, zamerajte sa predovšetkým na unikajúce kvapaliny z motora, ktoré môžu znamenať drahú nevyhnutnú opravu. Zabudnúť by ste však nemali ani na kontrolu podlahy, bŕzd, korózie výfuku, vôle v kĺboch a čapoch, tlmičov, stav ramien a samotného uloženia podvozku.
V interiéri vozidla zas skontrolujte stav, ktorý by mal zodpovedať nájazdu kilometrov a ročníku výroby vozidla. Stav interiéru vozidla ale môže byť často mätúci, pretože auto so starostlivým majiteľom môže byť aj po 200 tisícoch kilometrov v lepšom stave, ako auto s ležérnym majiteľom po 100 tisícoch kilometrov.
4. Skúšobná jazda
Pokiaľ je všetko v poriadku alebo ste so stavom vozidla a jeho nedostatkami stotožnený, vyrazte na cestu. Počas testovacej jazdy dávajte pozor na prejav motora, kolísanie otáčok, záber spojky či brzdného účinku. Taktiež môžete skúsiť aj prejazd po nerovnomernom povrchu, ktorý preverí, či sú všetky komponenty podvozku vporiadku.
Ak ste už prekontrolovali celé auto a nenašli ste najmenšiu chybu, nemusí to znamenať, že je bezproblémové. Niektoré problémy a chyby totiž nie je možné zistiť ihneď na mieste. Pri jazdenom aute totiž treba vždy počítať s nejakou skrytou závadou. Práve preto je potrebné mať v tomto prípade dostatočnú finančnú rezervu a nespoliehať sa na to, že je kupované jazdené auto bezproblémové. Ak však pri obhliadke natrafíte na nejakú neznámu chybu vozidla, môžete s ňou argumentovať a s predávajúcim sa dohodnúť na znížení ceny.