Výstavba ciest je veľmi drahou záležitosťou, no vďaka novému zloženiu asfaltu s granulovanou zmesou pneumatík sa môže táto cena znížiť.

Britská spoločnosť Tarmac sa sústredí na vývoj nových technológii v stavebnom priemysle a prišla s novým objavom. Na obnovu povrchu diaľničného úseku v East Midlands sa národná diaľničná spoločnosť Highway England rozhodla použiť technológiu asfaltu s granulovanou gumou zo starých pneumatík.

Prvý takýto úsek je použitý na diaľnici pri Leicestri. Táto cesta bude ale v najbližších týždňoch podliehať rôznym testom, s cieľom zistiť, či by sa tento asfaltový mix dal využívať v budúcnosti na výstavbu iných ciest. Asfalt s granulovanou gumou má zabezpečiť neškodnosť voči prírode. Taktiež tento nový materiál má prispieť k nižšej cene na výstavbu nových ciest.

Používanie starých pneumatík má nie len ekonomické výhody ale hlavne aj ekologické. Zákony Európskej únie zakazujú skladovať takýto odpad na skládkach a tak väčšinou končia na blízkom východe alebo v Ázii. V štáte Kuvajt je skládka ktorá obsahuje vyše 7 miliónov použitých pneumatík. Táto skládka je už tak veľká, že ju vidno aj z vesmíru.

Spoločnosť, ktorá technológiu asfaltového mixu objavila, odhaduje, že na jeden kilometer cesty by sa mohlo použiť 750 použitých pneumatík. Cena výstavby každého kilometra cesty by sa tak o značné percento znížila a problém so skladovaním už nepoužiteľných gúm by sa vyriešil taktiež.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *