Posun času môže ovplyvniť aj šoférov. Aké nebezpečenstvo hrozí na cestách?

Už je to nejaký čas, čo sa premýšľalo nad tým, že sa zruší posun času. Tento rok to však nebude a tak si všetci môžeme 27. októbra posunúť svoje hodinky z času 3:00 na 2:00. Vďaka tomu si pospíme o hodinu dlhšie, ako normálne. Bohužiaľ aj napriek dlhšiemu spánku dochádza s posunom k narušeniu spánkového biorytmu, ktorý dopadá aj na šoférov.

Posun času sa môže odzrkadliť aj na nehodovosti, čo dokazujú aj mnohé štatistiky poisťovní. Z týchto štatistík vyplýva, že v období posunu času rastie nehodovosť až o 25%. Táto zvýšená nehodovosť má najväčší nárast týždeň po tom, ako prebehne posun času a tak je zrejmé, že za to môže narušenie biorytmu a adaptácia organizmu na túto zmenu.

Okrem samotnej únavy je problémom aj rýchlejšie stmievanie, nižšie teploty, námraza a daždivé počasie. Šoféri, ktorí jazdili s práce za svetla teraz môžu jazdiť domov za tmy, čo je v kombinácii s nepriaznivým počasím ideálna situácia na vznik nehody.

Ako jazdiť v tomto období?

posun času
www.pixabay.com

V prvom rade jazdite rozvážne a berte do úvahy zhoršenú viditeľnosť spojenú tiež s väčším výskytom zveri na cestách. Nepodceňujte únavu za volantom, ktorá dokáže ovplyvniť vaše reflexy, či privodiť mikrospánok. Na mokrej či namrznutej vozovke nejazdíte ako v lete, pretože okrem predĺženej brzdnej dráhy číha nebezpečenstvo aj v podobe šmyku. No a nakoniec dávajte pozor aj na sviatočných vodičov, ktorých je v tomto období na cestách požehnane, pričom sú často zmätení, nevedia kto má prednosť a brzdia premávku.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *