Robí vám problém zapamätať si na ktorej strane vozidla sa nachádza otvor palivovej nádrže? Stačí sa pozrieť na palubnú dosku

Problém so zapamätaním, kde sa nachádza otvor palivovej nádrže má veľa vodičov jazdiacich na firemných vozidlách. Prečo je ale na autách tento otvor umiestnený vpravo alebo vľavo? Ako sa dá jeho umiestnenie zistiť bez toho aby ste vystúpili z auta? Poďme sa na to pozrieť.

Vo všeobecnosti, v krajinách EU sa jazdí v pravých pruhoch a tak sa kedysi palivové nádrže umiestňovali vpravo. V Japonsku a vo Veľkej Británii sa ale jazdí vľavo a vyvedenie palivovej nádrže bolo teda väčšinou vľavo. Otvor nádrže tak bol umiestnený podľa trhu, na ktorý bol automobil určený. Z konštrukčného hľadiska to je jedno, pretože kvôli rozloženiu hmotnosti sa nádrž umiestňuje uprostred. 

V nedávnej histórii sa teda otvor palivovej nádrže umiestňoval podľa smeru jazdy danej krajiny. Tomu boli prispôsobené aj čerpacie stanice, ktoré mali práve v Japonsku alebo Anglicku tankovaciu pištoľ len z jednej strany, teda z ľavej. Bolo teda jednoduchšie mať otvor na ľavej strane aby ste nemuseli s tankovaciou pištoľou obchádzať celé auto.

Dnes už čerpacie stanice majú tankovacie pištole na oboch stranách a je pre ne výhodné aby bol pomer vozidiel s vyvedenými palivovými nádržami vpravo a vľavo vyrovnaný. Týmto sa zabraňuje zaplneniu stojanov len na jednej strane.

otvor palivovej nádrže
pixabay.com

Odpoveď na otázku „ako zistiť, kde sa nachádza otvor palivovej nádrže bez vystúpenia z auta“ je jednoduchá. Stačí sa pozrieť na palubnú dosku. Pri ukazovateli množstva paliva sa nachádza symbol čerpacieho stojanu. Pokiaľ sa vyústenie tankovacej pištole na symbole nachádza na ľavej strane, výstup palivovej nádrže bude teda na ľavej strane auta. Pokiaľ vidíte symbol na pravej strane, výstup palivovej nádrže nájdete na pravej strane. Pri niektorých automobiloch je znázornenie ešte výraznejšie pretože vedľa tohto symbolu sa nachádza šípka ukazujúca na umiestnenie výstupu nádrže.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *