Používate hmlovky správne? Toto sú najčastejšie chyby vodičov
Veľa šoférov využíva hmlovky ako denné svietenie, ale aj v iných situáciách, kedy to vôbec nie je potrebné. Podľa zákona smie vodič použiť hmlovky len počas zhoršených poveternostných podmienok, ako je hmla, sneženie a dážď. Neexistuje však žiaden zákon, ktorý by určoval, kedy ich má šofér zapnúť, respektíve kedy to je jeho povinnosťou.
Pokiaľ je vaše vozidlo vybavené hmlovými svetlami, mali by ste ich využívať, no len v situáciách, kedy je to potrebné. Niekedy môžu pomôcť, no inokedy zas oslepiť protiidúcich alebo za vami idúcich vodičov.
Kedy zapnúť hmlovky a kedy nie?
Pozrime sa na situácie, kedy by ste mali hmlové svetlá využiť a kedy zas nie.
Zadné hmlovky:
Sú červené svetlá umiestnené v zadnej časti automobilu. Niektoré autá majú len jednu zadnú hmlovku, iné zas dve. Podstatou týchto svetiel je ich vysoká svietivosť, ktorá umožňuje lepšiu viditeľnosť vozidla za zlých poveternostných podmienok.
Silné červené svetlo zadných hmloviek je však viditeľné takmer za každých podmienok. Zabúdať by ste ale nemali aj na to, kedy je potrebné ich vypnúť. Pokiaľ za vami ide ďalšie auto, hmlovky vypnite. V tej chvíli vás už vodič vidí a tak ho len zbytočne oslepujete.
Predné hmlovky:
Sú biele alebo žlté svetlá, ktoré sú umiestnené vo väčšine prípadov v spodnej časti predného nárazníku. Tieto hmlovky zvyčajne osvetľujú aj krajnice a miesta mimo vozovky, čo veľa šoférov využíva počas noci na neosvetlených cestách. Na tom nie je nič zlé, no pokiaľ sa v opačnom smere blíži vozidlo, mali by ste ich aspoň na túto chvíľu vypnúť. Pokiaľ je cesta prázdna, nechajte ich pokojne zapnuté, pretože vám môžu pomôcť rýchlejšie vyhodnotiť nebezpečenstvo, napríklad stretu so zverov.
Koniec koncov, len vy musíte vedieť vyhodnotiť, kedy je vhodná situácia na to, aby ste hmlovky vypli a kedy zas zapli. V žiadnom prípade ich však nepoužívajte ako denné svietenie, pretože ide o porušenie pravidiel cestnej premávky, za čo vám hrozí pokuta vo výške 30 eur.