Havarijne poistenie:Čo znamená a aké sú jeho výhody?

Havarijne poistenie , tiež často nazývané ako „kasko“, sa uzatvára na škody vzniknuté v dôsledku havárie vozidla. Väčšinou sa toto poistenie uzatvára pre motorové pozemné vozidlo, no sú aj špeciálne typy poistenia pre plavidlá a lietadlá.  Čo však toto poistenie zahŕňa, aké riziká pokrýva a kedy sa ho oplatí uzatvárať?

Oplatí sa mať uzatvorené havarijne poistenie?

Toto poistenie je vhodné mať vtedy, pokiaľ je výška poistného voči hodnote poisťovaného motorového vozidla nízka. Zároveň sa však môže zísť, pokiaľ škoda, ktorá na motorovom vozidle vznikne, je tak veľká, že si ju človek nedokáže uhradiť zo svojich zdrojov, ktoré by mu citeľne nechýbali. Súčasťou tohto poistenia sú často aj asistenčné služby, no ich rozsah býva daný poistnými podmienkami.

Aké riziká pokrýva havarijne poistenie?

Základné riziká, ktoré vám toto poistenie pokrýva sú havárie, živelné pohromy, krádež a vandalizmus. Niektoré poisťovne majú už v základnom balíčku viacero druhov škôd, no niektoré len holý základ. Preto sa treba dobre pýtať a nechať si od poisťovákov vysvetliť presne, čo vaše poistenie pokrýva. Vo väčšine prípadov sa ale dajú doplnkovo priplatiť krádeže batožín, úrazy, rozbité sklá na aute a taktiež si môžete priplatiť aj vypožičanie náhradného vozidla.

Cena havarijného poistenia:

Pre vypočítanie ceny havarijného poistenia si od vás poisťovne vyžiadajú zopár základných údajov. Tieto ovplyvňujúce údaje sú cena nového vozidla, vek vlastníka vozidla, značka vozidla, vek vozidla, okres evidencie vozidla a spoluúčasť. Toto sú práve tie údaje, ktoré navyšujú cenu havarijného poistenia.

Túto cenu si môžete vypočítať aj z domu. Stačí si nájsť na internete kalkulačku, zadať povinné údaje a cena sa vám po zrátaní zobrazí na displeji, dokonca vám aj porovná ceny iných poisťovní. Pri havarijnom poistení sa často uplatňuje bonus, čo znamená zníženie ceny poistného pri bezškodnom priebehu poistenia. Pokiaľ ale priebeh poistenia nebýva bezškodný, dokonca častý, môže dôjsť k zvýšeniu ceny poistného, čo sa volá malus.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *