Jazda na vozovke s mokrým lístím: Dávajte si veľký pozor

Jazda na zasneženej vozovke je pre veľa vodičov tvrdým orieškom, s ktorým sa ťažko vyrovnávajú. Stačí len malá nepozornosť a auto sa môže dostať do malého šmyku, ktorý sa stane neovládateľným a práve vtedy väčšina ľudí začne za volantom stresovať.

Odborníci z automobilky Ford si ale položili otázku, ako sa bude auto správať na vozovke s napadnutým mokrým lístím?

Prvým krokom, kde automobil išli otestovať, boli zasnežené škandinávske cesty a zmerali, ako rýchlo sa auto začne šmýkať. Potom sa presunuli na dráhu do Belgicka, kde tento pokus zopakovali na ceste s mokrým lístím. Pri testovaní používali odborníci jednotky „µ“ a čím bola nižšia táto hodnota, tým bol povrch vozovky šmykľavejší.

Po otestovaní škandinávskych ciest a Belgickej dráhy zostali odborníci v šoku. Ako vyhlásil Eddy Kasteel, vývojový inžinier spoločnosti Ford of Europe,“ Bolo zábavné uskutočniť takýto experiment, ale výsledky ktoré z neho vzišli sú vážne.“ 

lístie na ceste
www.pixabay.com

Výsledok potvrdil, že vrstva lístia na mokrej vozovke je minimálne taká nebezpečná, ako jazda na zasneženej vozovke. Výsledná hodnota „µ“ pri jazde na listí bola v rozmedzí 0,3 až 0,4 čo je podobné ako pri jazde na snehu. Znie to síce mierne znepokojujúco, no vodičom by to malo pripomenúť, aká dôležitá je opatrnosť na cestách nielen v zime, ale aj na jeseň. 

Takéto testovacie jazdy však odborníci z automobilky Ford vykonávajú len raz za čas, ale aj pri zdokonaľovaní bezpečnostných systémov v najnovších modeloch. Takto vznikol napríklad ich nový jazdný režim, ktorý je vyvinutý práve pre klzké povrchy ciest a nájsť ho budete môcť v novom automobile Ford Focus Active. 

Ten sa začne predávať už koncom tohto roku a tak dúfame, že systém bude natoľko bezpečný, aby vodičovi nepridával, ale práve odoberal starosti na šmykľavých cestách.  

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *