Lieky môžu ovplyvniť vašu pozornosť za volantom. Týmto sa pred jazdu rozhodne vyhnite!
Na schopnosť vedenia automobilu nemá vplyv len alkohol a drogy, rovnako môžu pôsobiť aj niektoré lieky, ktorých požitie pred jazdou môže mať nebezpečné následky. Samotné lieky majú pomáhať pri liečení rôznych porúch či tlmení bolesti, alergie a podobných zdravotných problémov. Za volant však v žiadnom prípade nepatria. Je to práve z dôvodu, že okrem svojich liečivých účinkov, môžu mať aj nežiaduce účinky, ktoré ovplyvňujú šoférovanie viac, než si myslíte.
Nežiaduce účinky liekov na šoférovanie:
– Ospalosť
– Pomalé reakcie
– Rozmazané videnie
– Strata koncentrácie
– Závraty
Schopnosť viesť motorové vozidlo najviac ovplyvňujú silné lieky, antibiotiká, no pri vyšších dávkach môžu mať nepriaznivé účinky aj bežné, voľne dostupné lieky, bez lekárskeho predpisu. Pri ktorých liekoch by ste si ale rozhodne nemali sadať za volant?
1. Očné kvapky
Tento typ lieku neovplyvňuje priamo koordináciu pohybov ani bdelosť šoféra, no môže spôsobiť rozmazané videnie. V tomto prípade je teda potrebné počkať nejakú dobu, kým si nebudete istý, že váš zrak je vporiadku.
2. Lieky na alergiu
Tieto liečivá patria medzi bežné a často krát voľne predajné lieky, ktoré užíva veľa ľudí hlavne na jar a v letnom období. Aj napriek ich častému používaniu, môžu tieto lieky spôsobiť ospalosť a tým pádom aj spomaliť reakcie vodiča.
3. Lieky od bolesti
Tieto lieky zvyčajne spomaľujú reflexy vodiča a tiež spôsobujú ospalosť a malátnosť. V tomto prípade ale nehovoríme o Ibalgine či Paralene, ale o silných liekoch od bolesti, ako sú napríklad Tramal či Tralgit. V každom prípade môže šofér vplyvom týchto vedľajších účinkov ľahko spôsobiť dopravnú nehodu.
4. Antidepresíva
Antidepresíva patria medzi lieky, po ktorých požití je šoférovanie zakázané. Človek sa pri ich užívaní cíti ospalo, malátne, má rozmazané videnie a môže sa uňho prejavovať aj dezorientovanosť či prejavy agresivity.
Najnebezpečnejšie sú ale kombinácie viacerých druhov liekov, čo môže spôsobiť podobné účinky ako po konzumácii alkoholu spolu s drogami. Každý človek ale reaguje na liečivá inak a tak sa niektoré účinky nemusia dostaviť vôbec, zatiaľ čo u iných ľudí môžu byť znásobené. Dôležité pravidlo, ktoré by mal každý šofér dodržiavať však je, nesadať si za volant tesne po tom, ako ste užili nejaký z týchto silných liekov.