Autolekárnička: Čo by ste o nej mali vedieť a ako sa zmenil zákon?

Autolekárnička sa už nebude musieť meniť tak často ako doteraz. Prišla totiž zmena v zákone, ktorá umožňuje mať lekárničku aj po vypršaní dátumu expirácie, teda po ukončení jej platnosti. 

Autolekárnička a jej význam

Autolekárnička je jednou z povinnej výbavy automobilu, práve preto, že obsahuje nástroje k poskytovaniu prvej pomoci. Jej uplatnenie sa nachádza v prípadoch dopravných nehôd, pri nehodách alebo zraneniach motocyklistov, cyklistov či chodcov.

Jej význam nemožno spochybňovať aj napriek tomu, že veľa motoristov ju nevyužije a hlavne ani nepozná jej obsah. Podľa zákona je definovaná prítomnosť jednotlivých predmetov a nástrojov v nej. Dodnes ich je 17 a po desiatich rokoch nás čaká zmena.

autolekárnička
www.pixabay.com

Legislatíva tiež určuje vyhotovenie obalu autolekárničky, ktorý musí byť textilný alebo plastový. Obal musí byť sfarbený do oranžova a musí obsahovať biely kríž, čo je medzinárodne rešpektovaný symbol.

Autolekárnička má na obale, ale aj na jednotlivých predmetoch a nástrojoch dobu použiteľnosti. Pokiaľ vás teda zastavili policajti ešte v októbri 2019 a kontrolovali povinnú výbavu, teda aj lekárničku, pozerali sa na dátum platnosti lekárničky ako celku. 

Už dávno však prebiehala verejná diskusia na túto tému. Väčšina diskusii však dopadla s rovnakým výsledkom. Malo sa za to, že používaný systém, ktorý vyžadoval neustále nakupovanie nových lekárničiek do auta bol zastaralý a zbytočný. Je pravda, že predmety v autolekárničke po dobe expirácie nestrácajú svoje vlastnosti a tak ich ani čas neovplyvňuje.

Nový zákon o autolekárničke

autolekarnička
www.pixabay.com

Po novom je každá autolekárnička bez dátumu spotreby, teda ak máte v aute lekárničku s dátumom expirácie v novembri 2019, už ju nemusíte meniť. Termín splatnosti vám už nikto kontrolovať nebude, teda ani policajti pri bežnej kontrole povinnej výbavy a ani technici na STK.

Jediná podmienka je však tá, že obal nesmie byť poškodený a obsah autolekárničky nesmie byť použitý a rozbalený. Ak však budete takúto lekárničku voziť v aute, policajti vás na to pri kontrole buď upovedomia alebo vám uložia pokutu. 

Minesterstvo zdravotníctva a Ministerstvo dopravy zaviedli túto zmenu s platnosťou od 1. novembra 2019. Už teda nemusíte kontrolovať dátum jej expirácie, no vždy ju musíte mať kompletnú a nepoškodenú, pretože raz sa môže zísť vám alebo iným účastníkom dopravy, aj keď dúfame v to, že ju nikdy potrebovať nebudete. musieť

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *