Nissan Silvia S15: JDM kráska, ktorú na naších cestách neuvidíte

Nissan Silvia S15 nazývaná v Európe a Amerike ako Nissan 200X je športové kupé, ktoré sa vyrábalo od roku 1999 do roku 2002. Bol nástupcom modelu Nissan Silvia S14 no tá sa aj napriek tomu vyrábala až do roku 2000. 

Toto kupéčko sa prioritne vyrábalo len pre japonský trh, no vyvážalo sa aj do Austrálie a Nového Zélandu. V týchto štátoch bolo označenie auta rovnaké a to Nissan Silvia S15. Dovezené vozidlá na americký a európsky trh boli označované ako Nissan 200X. 

S 15-tka bola posledným modelom, ktorý bol postavený na platforme S, následne automobilka túto platformu ukončila. Nissan Silvia sa vyrábala až do roku 2002, kedy bola spustená nová platforma pre Nissany, teda platforma FM, na ktorej sú postavené automobily ako 350Z či Skyline.

Nissan Silvia S15
Roads Untraveled / youtube.com

Výroba Nissanu Silvia S15 bola určená hlavne pre Japonský trh, preto je problém nájsť toto auto s ľavostranným riadením. Každý skúsený vodič musí najprv splynúť s autom, až následne dokáže z auta vytiahnuť maximum. Presne toto ponúka Silvia S15, ktorá nemá žiadne elektronické doplnky, napomáhajúce k riadeniu auta. Dokonalosť sa nedá vyjadriť slovami, a tak sa o tomto aute môžete len dočítať, pokiaľ ste v ňom ešte nesedeli. 

Motory, ktoré sa usádzali pod jeho kapotu, sa dávali aj do modelu Silvie S14 a išlo len o 2 motorizácie. Nové motory pod kapotami S15 boli však upravené a tak získali vyšší výkon. Zmena postihla najmä riadiacu jednotku motora a upravené boli aj ložiská turbodúchadla. Preplňovaný motor, ktorý sa označoval SR20DET dosahoval výkon 184 kW / 250 koní a krútiaci moment 274 Nm. Atmosférický motor, označovaný ako SR20DE bol o niečo slabší a mal výkon 121 kW / A65 koní, s krútiacim momentom 192 Nm. 

Nissan 200X
Roads Untraveled / youtube.com

Modely Nissanu Silvia S15 boli rozdelené podľa špecifikácie na:

Nissan Silvia S15 Spec-R:

Spec-R prešla renováciou, ktorá zahŕňala väčšie stabilizátory a 4-piestikové brzdové strmene. Pribudol aj nový typ prevodovky, teda 6 stupňová manuálna prevodovka. Táto verzia prevodovky bola vybavená skrutkovým samosvorným diferenciálom. Model bol vybavený taktiež 4-stupňovou automatickou prevodovkou. Motor sa však nezmenil a pod kapotou nájdeme preplňovaný motor označovaný SR20DET. 

Nissan Silvia Spec-S:

Tento typ modelu už vybavenia ako spevnený rám, stabilizátory a 4-piestikové brzdové strmene už nemal. V Spec-S sa dalo na radenie vybrať medzi 5-stupňovou manuálnou a 4 stupňovou automatickou prevodovkou. Nissan Silvia Spec-S bola vybavená len otvoreným diferenciálom. Pod kapotou sme mohli nájsť atmosférický motor, označovaný SR20DE.  Pre Európsky a Americký trh bol však tento typ nevyužitý, pretože sa vyvážal len do Austrálie a Nového Zélandu. Všetky modely Spec-S mali preto pravostranné riadenie. 

Aj pre domáci trh ponúkali obe verzie zákazníkom variantu bodykytu “Aero”. Tá bola vybavená zníženými prahmi a veľkým zadným krídlom.

Nissan Silvia S15 Varietta

Ďalšou verziou S15-tky, bola verzia S15 Varietta, ktorá bola vyrábaná len v karosárskej verzii kabriolet, so sťahovateľnou strechou. Pod kapotou bol tiež atmosférický motor ako vo verzii Spec-S. Na radenie boli tiež len 2 varianty a to 5 stupňová manuálna a 4 stupňová automatická prevodovka. S15 Varietta je teda kabriolet založený na modeli Spec-S, vyrábaný spoločnosťou Autech.

Nissan 200X
Roads Untraveled / youtube.com

 Motor: Objem valcov:  Výkon: Krútiaci moment:        Preplňovanie:

SR20DE R4      1998 cm3         121 kW 192 Nm            Bez preplňovania

SR20DET R4    1998 cm3         184 kW 274 Nm            Turbodúchadlo

Na našich cestách bohužiaľ veľa týchto japonských krásiek nestretneme, pretože väčšina z nich má pravostranné riadenie. Pokiaľ však Silviu S15 na ceste stretnete, môžete byť šťastný. Pre ostatných je Nissan Silvia S15 aj so svojimi verziami teda JDM automobil, ktorý môžeme len obdivovať. 

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *