Mercedes-Benz Vision EQS: Luxus v interiéri, ale aj pod kapotou

Mercedes-Benz Vision EQS je ďalším dôkazom o elektrifikácii automobilov po celom svete. Autám síce musia automobilky znižovať emisie CO2, no to vôbec neznamená koniec luxusu vo svete áut, čo potvrdzuje nový model práve od Mercedesu.

Mercedes stavil na elektrický pohon a nový Vision EQS je avízom novej vlajkovej lode triedy S. Tento automobil bol predstavený na salóne vo Frankfurte, kde Vision EQS patril k večerným hviezdam .

Základom auta je elektrická platforma, ktorá je použitá v SUV EQC. Výrobcom táto platforma dovolila spraviť s Visionu EQS auto so športovým charakterom. O tento charakter sa postarali obrovské 24-placové disky kolies a krátke previsy. Túto platformu neobmedzujú žiadne limity, ako dĺžka, šírka, kapacita akumulátorov ani rázvor náprav.

V kokpite auta sa budete cítiť pohodlne, nad hlavou vám nebude chýbať ani panoramatická strecha. Hlavnou témou u tohto automobilu je jeho predná maska. Na nej je umiestnených 188 samostatne riadenými diódami. Samozrejme, nechýbajú ani reflektory Didital Light, ktoré sú vybavené dvojicou holografických projektorov. Tieto projektory dokážu premietať ľubovolné obrazce.

Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes-Benz

Zadné svetlá sú tak isto kapitolou samou o sebe. Tvorí ich 229 samostatných diód v tvare hviezd. Palubná doska a výplne dverí tvoria inteligentný celok, ktorý obklopuje vodiča a spolujazdca. Namiesto tlačidiel tam však nájdeme obrovské displeje. Tvar volantu už naznačuje, že vozidlo má zakomponované autonómne riadenie, čo podporuje vodiča na úrovni SAE 3 a to znamená schopnosť dlhodobej automatickej jazdy hlavne na diaľnici. V interiéri boli využité len ekologické materiály, hlavne textil Dinamica, javorové drevo a strop je potiahnutý tkaninou z mikroplastov. Inteligentný systém Infotainment MBUX má vtiahnuť posádku automobilu do virtuálneho prostredia.

Luxusný nie je len interiér, ale aj pôžitok z jazdy. Výkon auta je 350 kW s krútiacim momentom 760 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/hod je len za 4,5 sekundy. Batérie sú integrované hlboko v podlahe platformy. Kapacita batérii je 100 kWh čo podľa Mercedesu zabezpečuje dojazd príjemných 700 km. Na supernabíjačke dokážete dosiahnuť 80% kapacity batérii za necelých 20 minút. Otázka však ale je, koľko tento luxus bude v budúcnosti stáť.

Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes Benz
Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes-Benz
Mercedes-Benz-Vision_EQS
Mercedes-Benz

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *