Lambda sonda: Ako funguje a na čo slúži toto zariadenie?

Lambda sonda je zariadenie, ktoré sa využíva pri všetkých zážihových spaľovacích motoroch s elektronickým vstrekovaním benzínu. Ešte pár rokov dozadu využívali lambda sondu len zážihové motory, no dnes sú ňou vybavené aj niektoré vznetové motory. Čo je však táto sonda zač a na čo presne slúži? Poďme si o nej niečo napísať.

Na čo lambda sonda slúži?

Lambda sonda je senzor vo výfukovom potrubí, ktorý porovnáva vzduch vo výfukovom potrubí so vzduchom nachádzajúcim sa v okolí motora, pričom pomocou chemickej reakcie vytvára elektrický signál, ktorý je odoslaný riadiacej jednotke motora. Po tom, ako dostane riadiaca jednotka signál od lambda sondy, upraví pomocou škrtiacej klapky a vstrekovačov pomer paliva a vzduchu vo valcoch motora.

Vysvetlenie pre lajkov, sonda slúži na to, aby motor vozidla pracoval hospodárne, pri zabezpečení minimálneho možného množstva škodlivých emisií.

Lambda sonda:

Ako lambda sonda vyzerá a kde sa nachádza? Lambda sonda má podobný tvar ako zapaľovacia sviečka, pričom je vyrobená z platiny a keramických materiálov. Lambda sonda sa vždy nachádza vo výfukovom potrubí, pred alebo za kaltalyzátorom, pričom z tejto sondy vedie drôt, vďaka čomu ju ľahko nájdete. Niektoré automobily sú však namiesto jednej lambda sondy vybavené hneď dvoma lambda sondami a tak je ich úloha o niečo odlišnejšia ako úloha jednej samotnej lambda sondy. 

Dve lambda sondy:

Moderné automobily obsahujú namniesto jednej lambda sondy hneď dve lambda sondy vo výfukovom potrubí. Kde sú umiestnené a na čo slúžia?  Prvá lambda sonda sa nachádza pred katalyzátorom a plní si svoju klasickú funkciu, o ktorej sme si už písali vyššie v článku. Druhá lambda sonda sa nachádza za katalyzátorom a jej úlohou je kontrolovať účinnosť katalyzátora. V podstate sa jedná len o kontrolnú lambda sodnu.

To znamená, že ak druhá lambda sonda namerá rovnaké hodnoty ako ta prvá, je katalyzátor nefunkčný a nedochádza v ňom k rozkladu škodlivých látok. Lambda sonda teda zareaguje tak, že prepne motor do núdzového režimu alebo zasvieti kontrolku motora.

Nie je však sonda ako sonda a tak toto zariadenie, či inak povedané senzor alebo snímač rozdeľujeme podľa teploty prevádzky na:

 Jednoduchá lambda sonda:

Jednoduchá sonda patrí medzi najstaršie vyrábané typy lambda sond. Táto lambda sonda funguje až po tom, ako sa zohreje na svoju prevádzkovú teplotu pomocou výfukových plynov, čo však môže trvať aj niekoľko minút.

Vyhrievaná lambda sonda:

Vyhrievaná sonda má elektrické vyhrievanie, takže sa dostane na prevádzkovú teplotu za niekoľko sekúnd a tak nepotrebuje na dosiahnutie svojej prevádzkovej teploty absorbovať teplo výfukových plynov.

 Planárna lambda sonda:

Planárna sonda sa skladá z keramických fólií, v ktorých je zabudované vyhrievanie. Táto sonda sa zohreje na prevádzkovú teplotu behom 10 sekúnd.

Ako spoznať o akú lambda sondu ide?

Je to veľmi jednoduché, typ lambda sondy spoznáte následovne. Ak má sonda jeden alebo dva drôty, znamená to, že je nevyhrievaná. Ak má však sonda tri alebo štyri drôty, znamená to, že je vyhrievaná. Podľa farby drôtov je možné tiež  určiť to, o akú sondu sa jedná. Ak je drôt fialový, čierny, šedý alebo biely jedná sa o sondu s oxidom zirkoničitým, ak je červený tak sa jedná o sondu s oxidom titaničitým.

Životnosť lambda sondy:

Životnosť lambda sondy je ovplyvnená okrem iného aj jej konštrukciou. Zatiaľ čo nevyhrievané lambda sondy obvykle vypovedajú svoju životnosť približne po 50 000 až 80 000 kilometrov, vyhrievané lambda sondy vydržia podstatne dlhšie a bez problémov zvládajú nájazd 150 000 až 200 000 kilometrov. Životnosť lambda sondy sa však výrazne ovplyvňuje kvalita paliva a správne spaľovanie zmesi. Ak motor spaľuje nekvalitné palivo alebo ak spaľuje motorový olej, životnosť lambda sondy sa výrazne znižuje.

Poruchy lambda sondy:

Typickým prejavom poškodenej či nefunkčnej lambda sondy sú zlé štarty a zápach benzínu z výfuku. Porucha sa však prejavuje aj zvýšenou spotrebou paliva, slabším ťahom motora, rozsvietenou kontrolkou motora a kolísaním otáčok.  Netreba zabúdať aj na to, že pri nefunkčnej lambda sonde sa životnosť katalyzátora výrazne znižuje. Viac o poruchách lambda sondy sa dočítate v našom článku zameranom priamo na túto problematiku.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *