Kontrolka oleja: Prečo svieti a na aký problém ukazuje?

Rozsvietený džin na palubnej doske alebo svietiaca kontrolka oleja signalizuje závažný problém, po ktorom by ste auto určite nemali ďalej preháňať po cestách. Príčina svietenia tejto kontrolky by nemala byť ľahostajná nikomu a my si teda napíšeme prípady a problémy spojené s ňou.

Prečo svieti kontrolka oleja ?

Táto nepríjemne svietiaca kontrolka sa vám snaží povedať jednu z týchto dvoch vecí: nízka hladina motorového oleja alebo jeho nedostatočný tlak. Či už je to tak alebo onak, v oboch prípadoch by ste ďalej s autom jazdiť nemali, pretože nedostatočným mazaním môže dôjsť až k poškodeniu motora. Najjednoduchší spôsob zistenia príčiny je hneď zastaviť a skontrolovať hladinu oleja.

Kontrolka oleja stále svieti, no hladina oleja je v poriadku:

Pokiaľ po skontrolovaní motorového oleja zistíte, že je hladina oleja dostačujúca, teda medzi minimom a maximom, bude sa problém nachádzať v poruche olejového čerpadla, senzore tlaku oleja alebo v upchatých mazacích kanálikoch. Pri jazde, kedy je tlak oleja nízky, riskujete zadretie motora.

Pokiaľ teda kontrolka oleja svieti, našou radou je s autom ďalej nejazdiť a radšej ho nechať skontrolovať. V tom najlepšom prípade sa nemusí ani jednať o upchaté kanáliky alebo o poruchu olejového čerpadla, proste len môže byť chybný snímač tlaku motorového oleja. Toto je ale na mieste ťažké zistiť, preto radšej neváhajte s kontrolou auta v servise.

Nízka hladina motorového oleja:

Pokiaľ ste sa teda rozhodli skontrolovať rysku oleja a vidíte že olej sa nachádza pod ryskou s minimálnou hodnotou, je potrebné ho doliať. Tam však problém nekončí, pretože aj keď motorový olej dolejete, znovu sa vám stratí. Najlepšie riešenie je teda auto doviesť do servisu a tam vám zistia prečo a kde sa motorový olej stráca.

Olej vám vyteká z motora:

Stratu oleja vám nemusí spôsobiť len opotrebovaný komponent, čo je ten horší prípad. Môže sa stať že sa opotrebovalo len nejaké tesnenie, ktoré vám tu trochu oleja prepúšťa. Taktiež na cestách treba dávať pozor, hlavne čím nižšie položené auto, tým väčšie riziko prerazenia olejovej vane.

Tento problém už nevyriešite len doliatím motorového oleja, pretože ten vám za sekúnd vytečie celý a tak je rýchle vypnutie motora prvý dôležitý spôsob vyriešenia tohto problému. Ďalším krokom je zavolanie odťahovej služby a dovezenie auta priamo do servisu, kde vám olejovú vaňu s radosťou vymenia. Plusom je, že výmena olejovej vane nie je náročná a zvládne ju každý šikovný garáž majster.

Olej sa stráca, no z motora nevyteká

Pokiaľ po prezretí motorovej časti nevidíte žiadnu stopu vytekania motorového oleja, znamená to, že preniká do spaľovacej komory. V takomto prípade sa jedná o opotrebované diely v motore, napríklad piestne krúžky, vložky valcov, no taktiež tesnenie pod hlavou valcov. Opotrebovaný diel ale nemusí byť iba v motore, môže sa jednať o už vyžité a opotrebované turbodúchadlo.

Okrem turbodúchadla, je celkom ľahké zistiť príčinu straty oleja. Všetky opotrebované motorové časti sa prejavujú jediným spôsobom a to stratou kompresie. Pomerne jednoduché je taktiež zistiť v ktorom z valcov dochádza ku takejto strate, pretože problém nemusí nastať na všetkých valcoch súčasne. Pokiaľ máte náradie, stačí vám odmontovať zapaľovacie sviečky a tak zistíte, na ktorom valci sa nachádza problém. Pokiaľ ale náradie na demontáž nemáte, druhým spôsobom je ísť si nechať premerať kompresiu, ktorá vám určí problémový valec.

Motorový olej sa stratil bez príčiny:

Pokiaľ po prezretí motora, zmeraní kompresie vo valcoch a skontrolovaní turba zistíte, že všetko je v úplnom poriadku, no motorový olej sa vám aj tak stratil, nezúfajte. Spotrebu motorového oleja u niektorých áut udáva aj výrobca a táto spotreba sa pohybuje od 0,2 litra po 1 liter na jeden interval výmeny.

Táto hodnota je ale orientačná, pretože pokiaľ o trochu predlžujete intervaly výmeny oleja, môže táto spotreba stúpnuť. Taktiež vám spotreba motorového oleja stúpne pod vplyvom vašej jazdy. Ak máte radi rýchlu a dynamickú jazdu a radi vidíte ako ručička otáčkomera brázdi červenú líniu, určitá spotreba motorového oleja bude normálna. V takomto prípade je ale veľká šanca že sa vám rýchlejšie opotrebuje nejaký komponent a strata oleja tak normálna už nebude.

Pokiaľ sa vám teda kontrolka oleja rozsvieti, nechajte auto skontrolovať a opraviť nejakú súčiastku skôr, než sa motor zadrie. Pokiaľ sa však jedná len o vadný snímač tlaku motorového oleja, máte vyhraté, pretože zo spomínaných možných súčiastok, je tento snímač najlacnejší.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *