Na papieri zaujímavá a fungujúca myšlienka. V skutočnosti ale solárna cesta vo Francúzsku skončila úplným fiaskom

Štáty sa snažia čoraz viac využívať obnoviteľné zdroje energie, preto sa už v roku 2016 Francúzi pokúsili o realizáciu zaujímavého projektu. Ich myšlienkou bolo zrealizovať prvú solárnu cestu na svete. Touto cestou malo byť napojené malé neďaleko stojace mestečko Tourouvre-au-Perche. Teda nemalo byť napájané celé, ale z tejto solárnej cesty malo čerpať energiu len jeho pouličné osvetlenie. Experiment sa však nevydaril tak, ako predpokladali.

Kilometrový úsek tejto cesty tvoria solárne panely so svojou celkovou rozlohou 2800. Tieto panely pritom mali papierovo generovať až 790 kWh elektrickej energie v priebehu jedného dňa. Vyprodukovaná energia mala byť použitá na pouličné osvetlenie mestečka. Po zavedení cesty do praxe však prvé výskumy odhalili, že cesta nedokáže vyprodukovať ani polovicu energie, ako by mala. To by nebol až taký problém, pokiaľ by sa pri ďalších meraniach ale nepreukázalo, že solárna cesta nedokáže produkovať ani tretinu elektrickej energie.

Problém sa ukrýva v samotnej ceste. Tá je skoro kompletne zruinovaná a väčšina solárnych panelov uložených v nej je zdemolovaná. Solárne panely sú nefunkčné, zničené prípadne uvoľnené. Ich nefunkčnosť je daná ich slabou odolnosťou voči doprave, ktorá sa po ceste premáva. Hlučnosť panelov, ktorá bola časom zistená, zapríčinila, že maximálnu povolenú rýchlosť na tejto ceste museli znížiť na 70 km/hod.

Oprava nefunkčnej cesty je nesmierne drahá, preto ju úrady nechali napospas doprave, ktorá ju pravdepodobne zničí úplne. Myšlienka ale vôbec nie je zlá a preto po zdokonalení takejto technológie, ako obnoviteľného zdroja elektrickej energie, by sa mohlo o nej uvažovať. Treba len zapracovať na zlepšení odolnosti solárnych panelov voči doprave a nečistotám.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *