JDM autá: O aké autá ide?
Japanese Domestic Market alebo v skratke JDM, je anglický výraz pre označenie japonského domáceho trhu pre vozidlá. Je to označenie áut a ich dielov, ktoré vyhovujú japonským predpisom.
Väčšina vozidiel vyrobených pre domáci japonský trh, sa môže značne líšiť od tých, ktoré sa v Japonsku vyrábajú a následne vyvážajú do iných krajín. Autá, ktoré sú určené na výrobu pre domáci trh, majú odlišné vybavenie, funkcie a vyšší výkon od tých, ktoré sú určené na export.
Japonský inžinieri taktiež dbajú aj na odlišnosť podvozku a iné jazdné vlastnosti pre exportné vozidlá, kvôli rôznorodosti vozoviek a inému štýlu jazdy v iných krajinách. Taktiež tieto autá môžu mať tuhšie zavesenie ako tie exportné.
JDM autá:
V roku 1988 japonský výrobcovia schválili obmedzenia autám, vyrábané pre JDM. Tento zákon schválila Japonská asociácia automobilových výrobcov a to hlavne kvôli bezpečnosti. Stanovené obmedzenia, ktoré sa schválili, boli aj na výkon aj na maximálnu povolenú rýchlosť. Limit na výkon bol obmedzený a nesmel prekročiť 280 konských síl, no toto obmedzenie je zrušené už od roku 2004. Limit, ktorý obmedzoval maximálnu povolenú rýchlosť, platí dodnes a táto maximálna stanovená rýchlosť pre JDM autá je 180 km/hod. Obmedzenie neplatí zase pre tie autá, ktoré jazdia na tratiach a majú mechanizmus, ktorý vám odstráni obmedzovač rýchlosti, ale inak všetky autá JDM majú tento obmedzovať rýchlosti.
Vozidlá JDM na rozdiel od tých čo poznáme u nás v Európe, nepoužívajú identifikačné číslo vozidla VIN, ale namiesto toho používajú číslo rámu. Ale keďže toto číslo rámu obsahuje málo informácii, čo znamená menej ako VIN číslo, JDM auta používajú ďalšie číslo a tým číslom je modelový kód. Číslo rámu sa skladá z 9 až 12 alfanumerických znakov, ktoré identifikujú modelové a sériové číslo. Keďže značka vozidla nie je identifikovaná, menšie číselné rozdiely v tomto čísle rámu identifikujú výrobcu automobilu. Modelový kód označuje ďalšie veci ako súbor vlastností, ktoré sú zabudované vo vozidle a motore.
Výkony niektorých motorov japonských športových áut sú znížené. Nie je to len taký výmysel, no niektoré krajiny majú prísnejšie emisné normy, kvôli ktorým sa tento výkon musel o čosi znížiť. JDM autá majú iné vybavenie a iné jazdné vlastnosti ako tie isté autá, ktoré sa vyrábajú pre americký alebo európsky trh a to preto aby sa tieto autá dostali na inú, určitú cenovú hladinu.
Veľa ľudí si myslí, že pokiaľ si kúpia nejaké japonské auto, sú vlastníkmi JDM automobilu. Toto je mylná predstava a pokiaľ si kúpite auto, či už je to Subaru alebo Honda a predáva sa na európskom alebo americkom trhu, nie je to JDM automobil. Najobľúbenejšie japonské automobily sú Mitsubishi, Nissan, Mazda, Subaru alebo aj Honda.
Za JDM automobil, môžeme teda považovať len ten, ktorý sa objavil a oficiálne predával na japonskom trhu. Je to hlavne kvôli riadeniu. My sme naučení jazdiť na pravej strane a volant máme tým pádom na ľavej strane, v japonských automobiloch si vodič nenasadá z ľavej strany ale z pravej, čiže riadenie majú na pravej strane, jazdia po ľavej strane a toto je dôvod prečo väčšina, čo tvrdí že má doma JDM auto, ho v skutočnosti ani nemá. Na našich cestách jazdí len veľmi málo pravých JDM automobilov a tak je veľmi malá šanca sa s nejakým zoči voči stretnúť.