Karavan: Akú výbavu, bezpečnosť a komfort ponúka?

Karavan je prípojné vozidlo za osobné alebo iné vozidlo, vybavené ťažným zariadením. Obytné prívesy, alebo samotné autokaravany sú v dnešnej dobe čoraz populárnejšie, no ich vybavenie sa u rôznych výrobcov nemení, čo je spôsobené obmedzeným priestorom. 

Karavan a jeho výbava

karavan
www.romorow.com

Dnešné karavany sú vybavené plynovým varičom, kuchyňou s drezom, tečúcou vodou, chladničkou, kúpeľňou s chemickým WC a umývadlom. U väčších vozidiel je samostatná posteľ samozrejmosťou, no u tých menších nájdete iba rozkladací stolík, ktorý až po samotnom rozložení slúži ako posteľ. Pri nadštandardnej výbave môžete rátať aj s bojlerom na teplú vodu, klimatizáciu alebo sprchu. 

Bezpečnosť karavanov

Pretože ich obľúbenosť karavanov rapídne stúpa, Švédsky Trafikvert sa rozhodol vyskúšať ich bezpečnosť. Test prebiehal rovnako ako v prípade využívania EURO NCAP. Na skúške sa podieľali 2 typy karavanov a nárazy do prekážok boli v oboch prípadoch pri rýchlosti 64 km/hod. Ani jeden z týchto testov nedopadol najlepšie, no pri jazde s obytným karavanom netreba zabúdať ani na volne položené predmety. Pri prudkom brzdení môže byť každý voľne položený predmet nebezpečný a čím je tento predmet ťažší, tým smrteľnejší môže byť.

Nový typ obytných prívesov

karavany
www.romorow.com

Rozruch do kategórie obytných prívesov prinesie spoločnosť Romotow z Nového Zélandu, ktorá svoj prvý koncept zverejnila už pred 5 rokmi. Reálnu karavan podobu však dostal až teraz a mnohých nadšencov iste poteší. 

Spoločnosť vytvorila obytný príves pre 4 osoby, ktorý na dĺžku bude merať 9 metrov a na šírku 2,6 metra. Skromná kúpeľňa a samostatná spálňa pre 2 osoby je samozrejmosťou. Ďalšie 2 osoby budú mať “spálňu” na rozkladacom gauči, nachádzajúcom sa v kuchyni. 

Veľkým prekvapením je tiež terasa, pretože obytné vozidlo sa bude vedieť vysunúť do boku tak, aby jeho obal vytvoril priestor na luxusné posedenie pre jeho obyvateľov. Tento koncept iste poteší všetkých milovníkov karavanov, v ktorom by sa každý určite cítil pohodlne a komfortne. Takýto luxus totiž nemá na dovolenke mnoho turistov ubytovaných v hoteloch.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *