AUTOKAMERA: Aké sú jej vlastnosti a jej využitie?

Autokamera je zariadenie, ktoré v dnešnej dobe využíva čoraz viac vodičov. Hlavnú pozíciu v aute si táto kamera vydobila za čelným sklom a ako je už zrejmé z názvu, je to kamera, ktorá sníma okolie vo svojom zornom poli a následne záznam z každej jazdy ukladá na pamäťovú kartu. Vodič si napokon môže tento záznam z kamery stiahnuť a prehrať si ho. Veľkú popularitu získala autokamera hlavne v Rusku. Popravde sa ani nečudujeme, popri tých videách čo kolujú na internete by sme si ju zadovážili, pokiaľ by sme navštívili túto krajinu plnú zázrakov a divov na cestách.

Autokamera a jej vlastnosti:

Autokamery sú podľa ceny vybavené aj slušnými vlastnosťami, no za tie najlepšie vlastnosti si aj priplatíme. Po prečítaní vlastností zistíte, že sa vám to možno aj oplatí, hlavne pokiaľ bývate na preplnenom sídlisku a vidíte ako každé ráno je nejaké iné auto oškreté alebo buchnuté.

  1. Uhol záberu- udáva šírku záberu autokamery
  2. GPS- V dnešnej dobe je to najvyhľadávanejšia vlastnosť kamery, pretože okrem obrazového a zvukového záznamu ukladá autokamera na pamäťovú kartu aj záznam o polohe a rýchlosti vozidla.
  3. Loop Recording- je to dobrá vlastnosť kamery, pretože po zaplnení miesta na ukladanie záznamov, sa začnú prepisovať tie najstaršie záznamy tými najnovšími.
  4. Automatické zapnutie- Túto vlastnosť ocenia hlavne starší vodiči alebo tí, ktorí majú plné ruky práce. Kamera sa vám automaticky zapne pri naštartovaní vozidla.
  5. G senzor- senzor kamery, ktorý sníma v troch osách. Pri náraze, alebo náhlej zmene smeru, G senzor uzamkne nahrávku v pamäťovej karte, pretože záznamy sa automaticky ukladajú do slučky.
  6. Parkovací mód- pri vypnutom vozidle je autokamera taktiež vypnutá. To sa rýchlo zmení, pokiaľ G senzor zaznamená náraz, kamera sa automaticky zapne a začína nahrávať.

Autokamery sa delia na 3 typy:

Normálna- je to najrozšírenejší typ autokamery, lenže sníma len veci a priebeh, čo sa deje pred vozidlom

Duálna- typ kamery, ktorá zaznamenáva okrem vecí čo sa dejú vpredu aj veci, ktoré sa odohrávajú vzadu za vozidlom

Externá- typ kamery s prídavnou optikou a taktiež sníma priebeh udalostí pred a za vozidlom

Autokamera vs zákon

Využívanie autokamery však so sebou prináša aj nejaké povinnosti. Zákony jasne hovoria, že autokameru musíte využívať jedine vo svoj vlastný prospech a teda musíte jednať v zmysle zákona o ochrane osobných údajov. Tým myslíme zábery z tejto kamery, pretože pokiaľ zavesíte na internet neupravené video, napríklad nezakryté evidenčné značky, alebo tváre ľudí, porušujete tým zákon.

Záznam z takejto kamery teda môžete využívať, no ako sme písali jedine pre vlastné účely a nemôžete video len tak uverejniť na internete alebo na Youtube. Musíte teda mať video upravené tak, aby ste neporušovali zákon o ochrane osobných údajov. Jediný prípad, kedy môžete takéto video bez úprav využiť, je v prípade dokazovania napríklad pri dopravnej nehode. Pri takomto dokazovaní, či už by ste boli vinný alebo nevinný, máte právo predkladať akýkoľvek dôkaz, čiže aj dôkazové video z vašej autokamery.

Záznamy, teda ako sme si písali, kvôli zákonom nemôžete len tak zverejňovať a musíte ich využívať vo svoj vlastný prospech. Jediný prípad, kedy nemusíte video upravovať a môžete ho pokojne využiť je teda len pri dokazovaní vašej neviny.

Dnešná doba je už moderná a autokamera je v porovnaní s cenami pár rokov dozadu už oveľa lacnejšia. Pre porovnanie, ešte na začiatkoch ich výroby a úspešnosti, sa jedna autokamera pohybovala cenovo za niekoľko stoviek eur, no dnes už kameru kúpite aj za pár desiatok eur. No opatrnosti nie je nikdy dosť, a tak tie najlacnejšie autokamery nemusia byť tie najlepšie, najkvalitnejšie a radšej pri výbere sa poradte s tými, ktorí o nich už niečo vedia.

Autokamera je v podstate kamera, kde aj tá najlacnejšia vám zachytáva obraz, ktorý vám ukladá do pamäte a vy si môžete záznam hocikedy vybrať a prehrať. Jeden z problémov je, že za kvalitu sa platí a síce aj s tou najlacnejšou kamerou uvidíte cez deň pekný obraz, v noci takúto kameru ani zapínať nemusíte, zbytočne sa vám bude plniť pamäť, pretože zo záznamu by ste skoro nič nevideli. Preto sa treba vybrať zlatou strednou cestou a trochu si priplatiť. Najlacnejšie kamery stoja okolo 30€ no tie kvalitnejšie stoja okolo 70-100€. Ale ako sme už písali, oplatí sa priplatiť a nebudete mať žiaden problém so záznamom a viditeľnosťou na ňom. Popularitu teraz dostávajú najmä tie najdrahšie kamery, pretože majú v sebe zabudovanú aj GPS, čiže pri zázname môžete vidieť aj vašu rýchlosť a polohu, čo sa vám bude veľmi hodiť pri dokazovaní viny alebo dopravnej nehody.

Autokamera je síce investícia navyše, no v niektorých prípadoch sa vám môže hodiť a tak rozhodne netreba váhať nad jej kúpou. Pri jej výbere sa, ale treba poradiť s odborníkmi alebo s predavačmi, ktorí o nich čo to už vedia, spýtať sa kameru s rozumnou cenou a jej kvalifikáciami.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *