5 jednoduchých dôvodov, prečo sú staré autá stále dobré autá

Staré autá ešte stále nie sú po smrti. Na našich cestách sa môžete stretnúť s mnohými starými autami, ktoré už majú svoje najlepšie roky za sebou, no aj napriek tomu, že sú tieto autá už dávno zastaralé, neznamená to, že sú na odpis. V tomto článku si totiž napíšeme niekoľko príkladov, prečo je dobre vlastniť staré auto.  Keď myslíme staré autá, myslíme tým autá staré minimálne 14 rokov a maximálne 29 rokov. Ide teda o autá medzi rokmi 1990 a 2005. Aké výhody však obnáša vlastníctvo starého auta?

Staré autá a ich výhody:

1. Cena starého auta:

Ako prvú výhodu spomedzi ostatných by sme uviedli cenu starého auta, ktorá je mnoho krát nižšia ako cena nového auta. Staré autá sa totiž dajú zohnať naozaj lacno, avšak len v prípade, ak nerátate prémiové značky. Cena klasických starých áut sa pohybuje medzi 500 až 1500 eurami, čo naozaj nie je veľa, ak si túto sumu porovnáme s cenou nového či zánovného automobilu.

2. Žiadne príplatky za dieselový motor:

Pri nových alebo zánovných autách je cena auta výrazne ovplyvnená jeho motorom. Za dieselový motor si tak môžete priplatiť o 10 až 20% navyše. Pri väčšine starých áut sa s takýmto problémom nestretnete a ak aj áno, nebude rozdiel v cene tak značný.

3. Jednoduché opravy, ktoré zvládnete sami:

V prípade, že už máte kúpené staré auto, bude vás hriať pri srdci pocit, že na opravy auta vynaložíte len zlomok sumy, ktorú by ste museli vložiť do opravy rovnakej poruchy pri novom či zánovnom aute. Okrem výšky ceny opravy treba vziať do úvahy aj to, že si nespočetne veľa porúch dokážete na aute opraviť aj sami vo svojej garáži.  Jednoducho povedané, väčšina opráv je veľmi jednoduchá a všetko sa dá spraviť tak povediac „na kolene“.

4. Z bodu A do bodu B sa dostanete za rovnaký čas:

Zabúdať netreba ani na to, že dostať sa z bodu A do bodu B, vám potrvá rovnako dlho či už na starom alebo novom aute. Nejde totiž o to, že by staré auto malo rovnaký výkon ako to nové. Ak aj zoberieme do úvahy parametre motora, na našich cestách (diaľniciach) môžete ísť maximálne rýchlosťou 130km/h, pretože na každom kroku a za každým stĺpom, rohom a mostom sa schovávajú naši zelení kamaráti, ktorí na vás mieria svojou čarovnou čiernou pištoľkou. Ak aj náhodou nestretnete zelených kamarátov, čaká vás na každom druhom metri štvorcovom poriadne hlboký výmoľ. Je teda úplne jedno, aké auto máte, na našich cestách vám bude trvať presun z bodu A do bodu B rovnako dlho.

5. Výmena vozidla:

Medzi posledné výhody starého auta parí aj to, že v prípade, ak vás auto nechá na diaľnici, respektíve ak sa porúcha alebo inak poškodí, nemusíte sa trápiť s drahou odťahovkou. Jednoducho auto odstavíte na kraj cesty, zhodíte značky a zavoláte si taxík. Po príchode domov si zapnete internet a nájdete si rovnaké auto, ktorého cena je oveľa nižšia, ako by bola cena za odťahovku, či opravu v zahraničnom servise.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *