Kamera do auta: Prečo by ste si ju mali kúpiť?

Kamera do auta je zariadenie, ktoré väčšinou býva umiestnené na čelnom skle. Táto kamera zaznamenáva všetky udalosti ktoré sa dejú pred autom. Záznam sa následne uloží na pamäťovú kartu, z ktorej si tento záznam kľudne môžete neskôr prehrať. Najväčšiu popularitu tieto kamery získali v Rusku, kde ich má veľký počet percent ľudí namontovaných za čelným sklom.

Rozdelenie kamier do auta:

  1. Normálna- najrozšírenejšia kamera do auta, ktorá sa využíva a sníma len udalosti čo sa dejú pred vozidlom.
  2. Duálna- táto kamera do auta nezaznamenáva len udalosti čo sa dejú pred vozidlom, ale zaznamenáva aj dianie v aute.
  3. Externá- táto kamera do auta má prídavnú optiku. Prvá kamera sníma veci, ktoré sa dejú pred vozidlom a druhá kamera sníma veci za vozidlom

Vlastnosti kamery do auta

  1. G-senzor – tento senzor kamery sníma zrýchlenie v troch osách. Pri rýchlej zmene smeru, nárazu alebo prudkého brzdenia, nahrávku uzamkne v pamäťovej karte, pretože záznamy z kamier sú ukladané do slučky.
  2. Parkovací mód- kamera sa po vypnutí vozidla taktiež vypne. No v prípade, že G-senzor zaznamená náraz, automaticky sa kamera zapne a začne natáčať.
  3. Loop Recording- pokiaľ máte takúto kameru, a budete ju mať dlho, určite sa vám zaplní miesto, kde sa ukladajú záznamy. Loop Recording je vlastnosť, kedy sa začnú tie najstaršie záznamy mazať a nahrádzať novými záznamami.
  4. Automatické zapnutie- pri naštartovaní auta sa kamera zapne a automaticky začne nahrávať. Táto vlastnosť je dobrá, pretože sa vám môže stať, že kameru občas zabudnete zapnúť.
  5. GPS- kamera zaznamenáva súčasne so zvukovým a obrazovým záznamom aj záznam polohy a rýchlosti vášho auta.
  6. Uhol záberu- udáva šírku záberu kamery.

Pri využívaní takejto kamery, ale musíte byť opatrný. Hlavne pokiaľ sa jedná o ochranu osobných údajov, pretože pokiaľ sa takéto zábery z vašej kamery dostanú na internet s nezakrytými evidenčnými číslami, môžete mať veľký problém a draho sa vám to môže vypomstiť keďže týmto porušíte zákon. Kamera musí byť na čelnom skle teda umiestnená tak, aby ste neporušovali ďalší zákon o cestnej premávke. Znamená to, že žiadne predmety nesmú byť na čelnom skle umiestnené tak, aby vám bránili vo výhľade. Pokiaľ však kameru umiestnite tak, že vám nebude prekážať vo výhľade, žiaden zákon neporušujete.

Záznam z takejto kamery teda môžete využívať, no ako sme písali, jedine pre vlastné účely a nemôžete video len tak uverejniť na internete alebo Youtube. Musíte mať video upravené tak, aby ste neporušovali zákon o ochrane osobných údajov. Jediný prípad, kedy môžete takéto video bez úprav využiť, je v prípade dokazovania viny, napríklad pri dopravnej nehode. Pri takomto dokazovaní, či už by ste boli vinný alebo nevinný, máte právo predkladať akýkoľvek dôkaz, čiže aj dôkazové video z vašej autokamery.

Kamera do auta je v dnešnej dobe už lacná záležitosť. Teda v porovnaní s cenami týchto kamier, ktoré sa pohybovali okolo pár stoviek eur pár rokov dozadu. Dnes už takúto kameru kúpite lacnejšie, no vždy treba vyberať opatrne. Na internete je veľa kamier, sú lacnejšie, priemerne drahé a drahé. Veľa ľudí si myslí, že sú rovnaké no to nie je pravda.

Je síce pravda, že aj tie najlacnejšie kamery vám zaznamenávajú obraz. No problém je v tom že pokiaľ by ste sa pozreli na záznam z noci, veľa toho neuvidíte. Takže naše odporúčanie je nekupovať takú najlacnejšiu kameru, no síce keď sa s ňou niečo stane nebude vás to až tak mrzieť, pretože takúto kameru kúpite aj za smiešnych 30 €. Pre lepší obraz si stačí trochu priplatiť a po zhliadnutí kamerových záznamov uvidíte jasný čistý obraz cez deň aj v noci. Za takúto kameru si síce priplatíte a takéto lepšie kamery sa cenovo pohybujú okolo 80 €. Drahé kamery ponúkajú ešte lepší obraz, najlepšie záznamy a taktiež veľmi populárnu GPS. Pri dokazovaní viny, či pri dopravnej nehode budete mať aj prehľad o vašej rýchlosti.

Kamera do auta je teda veľmi dobrá investícia, pretože nikdy neviete čo sa môže stať a táto kamera vám môže veľmi pomôcť. Kúpou autokamery nič nepokazíte, no pred obstaraním si pozrite parametre a hlavne vlastnosti kamery, možno aj recenzie a hodnotenia samotných ľudí na danú kameru.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *