Aditíva: Oplatí sa ich pridávať do paliva alebo nie?

Aditíva sú doplnky do palív, ktoré zvyšujú oktánové číslo pri benzíne alebo cetánové číslo pri nafte. Týmto spôsobom potom znižujú spotrebu paliva, zvyšujú výkon auta a hlavne zlepšujú chod motora. Aditíva do nafty slúžia hlavne na to, aby posunuli bod jej tuhnutia smerom k väčším mrazom, čistili a ochraňovali palivový systém, zvyšovali mazivosť paliva a životnosť jednotlivých komponentov motora. Poďme si ale ich výhody opísať bližšie.

Oplatí sa pridávať aditíva do paliva?

Aditíva jednoznačne zlepšujú určité vlastnosti paliva, o tom nie je pochýb, pretože aj na každej čerpacej stanici okrem klasických palív, môžete natankovať aj prémiové aditivované palivá. Klasické palivá ich však tiež obsahujú, no v oveľa menšom množstve ako prémiové palivá.

Je ich tankovanie výhodné?

Prémiové palivá sú však drahšie ako klasické a preto sa im mnoho vodičov vyhýba. Niektorí týmto aditivovanym palivám neveria, preto radšej tankujú obyčajné palivá a aditíva si pridávajú do paliva sami. Nemajú sa však ale čoho báť, pretože čerpacie stanice podliehajú prísnym kontrolám a tak oktánové a cetánové čísla nafty na stojanoch, musia zodpovedať reálnej hodnote paliva. 

aditíva
The Gumout Channel / Youtube.com

Najväčšiu chybu však robia majitelia áut, ktorí aditivované palivá už tankujú, no pridávajú do nich ďalšie. Samotný výrobcovia na svojich výrobkoch uvádzajú, že pridávaním aditív do prémiových palív sa ich vlastnosti nezlepšia. Najlepší účinok má aditívum vtedy, pokiaľ sú s palivom zmiešané v určitom pomere.

Pridávanie aditív do paliva teda nie je na škodu, pretože ak ich pridávate podľa návodu výrobcu v presných pomeroch, zvýši sa nie len životnosť komponentov motora ale zlepší sa aj chod samotného agregátu. Ich nadmerná aplikácia do paliva však nebude mať pre váš agregát žiaden prínos. Pred ich použitím by ste si teda mali prečítať návod na použitie a hlavne zmiešavací pomer aditív s palivom. Účinky by ste ale nemali čakať okamžite, pretože niektoré zložky potrebujú čas na to, aby sa prejavil ich pozitívny účinok a preto sa odporúča ich dlhodobé používanie, teda pri každom tankovaní. 

Kedy pridávať aditíva do paliva?

Aditíva do paliva by sa mali pridávať tesne pred tankovaním v presnom pomere odporúčanom výrobcom. Vtedy sa rozmiešajú rovnomerne v celom objeme nádrže. Pokiaľ ste celý obsah aditív naliali do nádrže s malým množstvom paliva, odporúča sa buď natankovať do nádrže čo najviac nafty, prípadne benzínu, aby sa zmiešavací pomer približoval tomu, čo udáva výrobca. Preaditivovanie paliva však nie je žiadna chyba a tak ako udáva množstvo výrobcov, motoru sa v tomto prípade nič nestane. Ide len o to, že ste celý obsah balenia aditív minuli zbytočne a účinky aditív nebudú optimálne ako pri dodržaní presného zmiešavacieho pomeru.

Účinky aditív sa však nemusia dostaviť hneď po prvej aditivovanej nádrži. Niektoré zložky síce nepotrebujú veľa času na to, aby zaúčinkovali, no iným to trvá dlhšie. Niekedy musíte natankovať zopár nádrží, aby sa pozitíva aditív prejavili na vašom motore. Samozrejme niektoré plusy nezistíte vôbec. Každopádne nejde len o to, či do paliva pridávate aditíva alebo nie, ale aj o to, ako sa k autu chováte celkovo.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *