Porucha váhy vzduchu: Ako sa prejavuje a ako ju vyriešiť?

O váhe vzduchu ako takej sme si už v jednom článku písali, no v dnešnom samostatnom článku sa zameriame hlavne na to, ako sa porucha váhy vzduchu prejavuje a ako ju môžeme odstrániť. Avšak pre tých, ktorí o tomto zariadení nevedia nič si napíšeme pár viet o tom, na čo toto zariadenie v motore auta slúži a ako funguje.

Váha vzduchu:

Váha vzduchu, inak označovaná aj ako MAF (Mass Air Flow) či MAP (Manifold Air Pressure) je zariadenie, ktoré slúži v motore na meranie množstva vzduchu. Ako to už z predošlej vety vyplýva, existujú dva typy váhy vzduchu. Jeden typ je presnejší a druhý zas odolnejší voči poškodeniu.

V súčasnosti je však najčastejšie používaným typom váhy vzduchu MAF senzor, ktorý je umiestnený v sacom potrubí medzi vzduchovým filtrom a škrtiacou klapkou. Aké najčastejšie poruchy však môžu váhu vzduchu potrápiť? Poďme na to.

Porucha váhy vzduchu:

Porucha váhy vzduchu sa nemusí prejavovať len jedným problémom, ale hneď niekoľkými súčasne a práve preto ju bez použitia diagnostického zariadenia ťažko identifikujete.

Najčastejšie príznaky poruchy váhy vzduchu:

– Obtiažné štarty motora kvôli nedokonalému spaľovaniu paliva

– Vysoké alebo nízke voľnobežné otáčky motora, prípadne nerovnomerný voľnobeh

– Nerovnomerný chod motora, opäť z dôvodu nedokonalého spaľovania

– Cukanie pri akcelerácii, zlyhávanie zapaľovania

– Zhasínanie motora

– Zvýšená dymivosť

– Zvýšená spotreba paliva

– Nižší výkon motora

K poruche váhy vzduchu najčastejšie dochádza vplyvom jej mechanického poškodenia či znečistenia. Znečistená či poškodená váha vzduchu však môže fungovať aj naďalej, no zmeny v chode motora sú značné a všimne si ich každý šofér.

Ako vyriešiť poruchu váhy vzduchu:

Chybná váha vzduchu sa musí vymeniť alebo aspoň minimálne vyčistiť. Našťastie však ide o veľmi jednoduchý proces, ktorý zvládne priemerne schopný garáž majster. Treba však dodať, že čistenie váhy vzduchu môže byť len dočasným riešením pred tým, ako budete musieť váhu vzduchu vymeniť za novú. Pri čistení si však dávajte pozor na to, aby ste snímač nijako mechanicky nepoškodili, pretože by ste tak narobili viacej škody ako úžitku. Najlepším riešením je však ihneď pri probléme s týmto senzorom, vymeniť starú chybnú váhu vzduchu za novú.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *