Kontrolky na palubovke: Čo signalizujú rôzne farby kontroliek v aute?

Kontrolky na palubovke vedia zamotať hlavu mnohým vodičom. Ak patríte medzi týchto vodičov nemusíte sa za nič hanbiť, pretože v nových automobiloch neustále pribúda jedna kontrolka za druhou a tak sa palubné dosky našich automobilov začínajú podobať na kokpity v lietadle.  Tieto kontrolky na palubovke auta sa však môžu v rôznych automobiloch farebne odlišovať a tak sme sa rozhodli, že pre vás pripravíme článok, v ktorom sa pozrieme na všetky farby kontroliek, ktoré sa môžu na palubovke vášho auta zobraziť.

Kontrolky na palubovke a ich farby:

Rôzne farby kontroliek nás informujú o funkcii niektorých systémov v automobile, či ich poruchách alebo iných problémoch týkajúcich sa automobilu a jeho komponentov.

Pred tým, ako si však o farbách kontroliek niečo povieme, musíme podotknúť, že nie v každom automobile musia kontrolky na palubovke farebne súvisieť a teda v jednom automobile môže svietiť jedna a a tá istá kontrolka na oranžovo a v tom druhom na červeno.

Modré kontrolky v aute:

kontrolka nízkej teploty chladiacej kvapaliny

Modrá farba kontroliek patrí výhradne diaľkovým svetlám, no môže upozorňovať aj na nízku teplotu chladiacej kvapaliny. Kontrolky, ktoré svietia modrou farbou, teda nepoukazujú na závadu či iný problém, ale slúžia vodičovi len ako informačná signalizácia.

Zelené kontrolky v aute:

Kontrolka pre sledovanie jazdných pruhov

Zelená farba  kontrolky na palubovke signalizuje napríklad funkciu asistenta zjazdu z kopca a rozjazdu do kopca, či napríklad funkciu aktívneho tempomatu, stretávacích svetlometov a podobných systémov. Opäť, ako aj v prípade modrých kontroliek signalizujú zelené kontrolky, len funkciu niektorého zo systémov automobilu a nie ich poruchu.

Oranžové  kontrolky v aute:

Kontrolka nízkej hladiny paliva

Oranžová farba kontroliek nám oznamuje, že na aute niečo nie je v poriadku alebo od nás auto niečo požaduje. Ide napríklad o kontrolky, signalizujúce nízku hladinu motorového oleja, chladiacej kvapaliny, paliva či kontrolku opotrebovania brzdových platničiek. V prípade rozsvietenia niektorej z týchto kontroliek je potrebné urýchlene vyriešiť tento problém.

Červené kontrolky v aute:

Kontrolka akumulátora

Červená farba kontroliek najčastejšie poukazuje na vážnu poruchu a výstrahu. V takomto prípade môže ísť napríklad o zle zatvorené dvere, nízky tlak oleja alebo prípadnú nefunkčnosť niektorého zo systémov bezpečnosti ako sú napríklad airbagy. Červená farba kontrolky na palubovke však môže signalizovať aj poruchu iných systémov či komponentov motora.

Ak sa chcete dozvedieť o význame všetkých kontroliek na palubovke automobilu, dozviete sa o nich viac v našom podrobnejšom článku o kontrolkách – ……………..

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *