Hyundai i10: Vízia mestského auta budúcnosti

Dôkazom o bezpečnosti a konektivite má byť podľa automobilky Hyundai nový model, Hyundai i10. Tento model je o to vzácnejší, lebo mestské automobily sú v dnešnej dobe viac ohrozené ako boli kedysi.

Mestské autá dnes už nemajú veľkolepú budúcnosť. Nástupcu nedostanú modely ako Renault Twingo, Citroën C1, Peugeot 107 a ani Toyota Aygo. Automobilka Hyundai ale malému mestskému autu stále verí a vo Frankfurte predstavili práve tento mestský model Hyundai i10.

Hyundai nešetril peniaze na novom modeli a dôkazom je aj dizajn. Oproti jeho predchodcovi zmenili proporcie, no veľké zmeny v rozmeroch auta nenájdete. Veľká predná maska s kruhovými svetlami je však samozrejmosť. Výrobcovia však dbali aj na bezpečnosť. Dynamický tvar okien a väčšia zasklená plocha prispieva ku lepšiemu výhľadu pre vodiča, čo je pri mestských autách veľmi dôležité.

Hyundai

Kokpit auta ponúka priestor pre 5 cestujúcich vrátane vodiča. Znútra automobilu šírku vizuálne zväčšila horizontálna palubná doska, ktorá je naviac vybavená 8-palcovým dotykovým displejom. Tak ako aj iné modely, aj tento ponúka konektivitu cez platformy Apple CarPlay a Android Auto.

Navyše aplikácia Blue Link ponúka vodičom prehľad o aktuálnych dopravných informáciach a taktiež ponúka navigáciu a zistenie polohy vozidla na diaľku. Vyspelosť a bezpečnosť ponúka balík SmartSense, ktorý obsahuje autonómne brzdy s detekciou chodcov a cyklistov, čítačku dopravných značiek, systém udržiavania auta v jazdnom pruhu a monitoring únavy vodiča.

Automobil ponúka dve motoristické verzie s atmosférickými motormi. Prvým je 3-valec 1,0 MPI s 49 kW a druhým je 4-valec 1,2 MPI, ktorý má 64 kW. Motorizácie sa dajú skombinovať s 5-stupňovou robotizovanou prevodovkou, ktorá nahradila predchádzajúcu 4-stupňovú automatickú prevodovku. Taktiež sa dajú tieto motorizácie skombinovať s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Úsporu paliva prináša štandardný štart-stop systém a vylepšená aerodynamika, ktorá o trochu znížila odpor vzduchu automobilu.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *