Dopravné značky: Poznáte všetky dopravné značky na Slovensku?

Dopravné značky sú každodenným pomocníkom nie len na našich cestách, ale aj na cestách po celom svete. Keďže sa však dopravné značky v rôznych krajinách môžu líšiť, rozhodli sme sa, že pre vás pripravíme prehľadný zoznam, v ktorom si budete môcť naštudovať všetky dopravné značky, s ktorými sa môžete v našej malej, no zato malebnej krajinke menom Slovensko stretnúť. Zoznam dopravných značiek je rozdelený do menších odsekov, pričom sú značky rozdelené podľa ich významu a teda podľa toho, čo nám ako vodičom konkrétna značka prikazuje, či o čom nás informuje a tak podobne. 

Nejedná sa však len o zoznam zvislých dopravných značiek, ale nájdete tu aj vodorovné dopravné značky, v ktorých má mnoho vodičov zmätok. Poďme sa teda bez ďalších zbytočných rečí pozrieť na dopravné značky, s ktorými sa môžeme stretnúť na Slovensku.

Dopravné značky na Slovensku:

Zvislé dopravné značky:

Zvislé dopravné značky sú nadradené nad vodorovnými značkami, a tak si na ne posvietime ako na prvé. Medzi ne patria.

Výstražné značky:

Výstražné dopravné značky upozorňujú na miesta, kde môže účastníkom hroziť nebezpečenstvo, a tak by mali zvýšiť svoju pozornosť.

Značky upravujúce prednosť v jazde:

Značky upravujúce prednosť v jazde ustanovujú a spresňujú účastníkom cestnej premávky, na ktorých miestach majú prednosť alebo majú dať prednosť inému účastníkovi cestnej premávky.

Zákazové značky:

Zákazové značky zakazujú, respektíve ustanovujú rôzne obmedzeniach v cestnej premávke.

Príkazové značky:

Príkazové značky ustanovujú účastníkom dopravnej premávky rôzne príkazy a povinnosti cestnej premávky.

Informatívne prevádzkové značky:

Tieto značky poskytujú účastníkom cestnej premávky potrebné informácie dopravného významu a tiež slúžia na orientáciu, či ustanovujú určité zákazy, obmedzenia, povinnosti a príkazy.

Informatívne smerové značky:

Tieto značky informujú účastníkov cestnej premávky o rôznych smeroch, respektíve slúžia ako mapa, ktorá vás dovedie k určitému miestu.

Iné informatívne značky:

Iné informatívne značky nás informujú o rôznych miestach v našej blízkosti ako sú napríklad zastávky autobusu, čerpacie stanice, motely, hotely, reštaurácie a iné podobné miesta.

Dodatkové tabuľky:

Dodatkové tabuľky spresňujú, dopĺňajú alebo obmedzujú význam zvislej dopravnej značky, pod ktorou sú na jednom stĺpiku alebo na inej jednej nosnej konštrukcii umiestnené.

Vodorovné dopravné značky:

Vodorovné dopravné značky sú značky zobrazené ako čiary, šípky či rôzne iné symboly na ceste a jej súčastiach.

Tak a teraz v tom už máte jasno a neprekvapia vás ani tie najzáludnejšie dopravné značky.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *