Ako zvýšiť výkon motora? Pozrime sa, aké sú vaše možnosti

Ako zvýšiť výkon motora? Táto veľmi často kladená otázka je lákadlom pre mnohých majiteľov áut. Ako a čím však môžeme zvýšiť výkon motora? Na túto problematiku si posvietime v dnešnom článku, pričom sa nebudeme zameriavať priamo na konkrétne spôsoby a úpravy vďaka, ktorým je možné zvýšiť výkon motora, no vypíšeme si najčastejšie možnosti zvýšenia výkonu motora. Zvýšiť výkon je možné na každom motore, pričom vašou odmenou za úpravy a náklady vynaložené na ne budú koníky navyše a lepšia reakcia na plynový pedál.

Na druhú stranu by sme vás však chceli upozorniť, že akékoľvek úpravy motora by ste si mal dobre premyslieť a to ako po finančnej tak aj technickej stránke. V každom prípade, ak nemáte dostatočné znalosti a skúsenosti, mali by ste tieto záležitosti radšej prenechať odborníkom.

V opačnom prípade sa vám totiž môže stať, že namiesto zvýšenia výkonu motora dosiahnete len pravý opak. Taktiež by ste si mali uvedomiť aj fakt, že upravovať motory, ktoré majú menší objem ako 2 litre, nemá príliš veľký význam, pretože nárast výkonu bude len minimálny, no financie, ktoré do úprav vynaložíte budú veľmi vysoké. Nechceme však nikoho odradzovať, pretože každý vodič automobilu je iný a zatiaľ čo niekomu postačí aj 10% nárast výkonu inému nestačí ani 30% nárast výkonu. Rozhodnutie o tom, či sa pustiť alebo nepustiť do úprav motora, ostáva teda len na vašom vlastnom uvážení.  Avšak pred tým, ako začnete upravovať svoje auto, mali by ste zvážiť, koľko peňazí ste ochotní do týchto úprav investovať. Zvyšovanie výkonu totiž nie je len o úpravách motora. K vyššiemu výkonu je taktiež potrebné prispôsobiť aj ostatné komponenty motora a automobilu, ako sú napríklad brzdy, či jednotlivé časti podvozku.

Veľká časť úprav motora a iných komponentov auta je veľmi nákladná a bohužiaľ nie vždy pocítite dostatočné zvýšenie výkonu, tak ako by ste očakávali. Pre dosiahnutie čo najvyššieho nárastu výkonu je totiž nevyhnutné, vykonať viacero úprav súčasne.

Takto krásne vyladený a upravený motor je nakoniec pre pravého motoristického nadšenca oveľa viac, než o niečo výkonnejší sériovo vyrábaný motor. Vráťme sa však k základnej otázke ako zvýšiť výkon motora? Poďme sa pozrieť na niekoľko najčastejších spôsobov.

Ako zvýšiť výkon motora?

– výmena klasického papierového vzduchového filtra za športový filter

– úprava sacieho potrubia (priame, náporové sacie potrubie, studené sanie)

– ladené sacie kanály

– ladené výfukové zvody

– športový výfuk

– športový katalyzátor

– demontáž katalyzátora

– demontáž filtra pevných častíc

– deaktivácia EGR ventilu

– zvýšenie kompresného pomeru motora

– odľahčenie zotrvačníka

– výmena klasického vačkového hriadeľa za hriadeľ s ostrými vačkami

– vstrekovanie N2O Nitro

– úprava hlavy valcov

– zníženie hlavy valcov

– zníženie bloku valcov

– úprava tesnenia pod hlavou valcov

– chiptuning

– preplňovanie motora (turbodúchadlo, kompresor)

– výmena turba za väčšie turbodúchadlo

– väčší intercooler

– irídiové sviečky

Ako sme už spomínali, nie každá z týchto úprav vám sama o sebe citeľne zvýši výkon, a tak sa niet čomu čudovať, že len pri samotnej výmene papierového vzduchového filtra za filter športový, vám žiaden rozdiel na výkone neprinesie. Stručne povedané, úprava k úprave, koník ku koníkovi a odrazu máme pod kapotou celé stádo.

V ďalších článkoch o úpravách motora si podrobne preberieme každú jednu zo spomenutých úprav.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *