Aké obmedzenia pre kamióny platia v zahraničí?

Kamiónová nákladná doprava je v dnešnej dobe veľmi využívaným spôsobom prepravy väčšieho množstva materiálu. Riziko nárazu s kamiónom môže byť smrteľné, no obmedzenia pre kamióny takéto percentá kolapsov výrazne znižujú.

Teda ako asi každý vie, kamiónisti sú tieto pravidlá viac menej nútený porušovať, pretože jazdia na čas, ktorý majú taktiež vodiči za volantom kamiónu obmedzený. Taktiež celková hmotnosť kamiónu je obmedzená, pretože čím viac nákladu v prívese kamióna je, tým smrteľnejším rizikom na ceste sa kamión stáva. Poďme sa pozrieť aké obmedzenia pre kamióny platia.

Obmedzenia pre kamióny v rámci Európy

Obmedzenia pre kamióny sa v rámci jednotlivých členských štátov môžu líšiť, no veľké rozdiely by ste nájsť nemali. Obmedzenia teda zväčša platia pre vozidlá, nad 7,5 tony. Je všeobecne známe, že kamióny majú obmedzené cestovanie, teda koľko môže kamiónista šoférovať kamión a kedy si má dať pauzu. Tým nemyslíme pauzu ako na kávu a potom hurá ďalej, nariadené sú presné hodiny, koľko sa má šoférovať a koľko má byť kamión odstavený s vypnutým motorom.

To je dôvod, prečo uvidíte tak málo kamiónov na cestách cez sviatky alebo víkendy. Samozrejmosťou sú výnimky, ktoré platia všade. Tieto výnimky dostávajú kamióny, teda kamiónisti, ktorí vezú náklad do potravinových reťazcov. Je teda logické, že kamión s potravinami nemôže 2 dni, teda počas víkendu čakať na mieste a po týchto 2 dňoch sa pohnúť a doviesť tovar do obchodného reťazca. Taktiež tento obchodný reťazec nemôže 2 dni čakať na svoje potraviny a tak tieto kamióny dostali výnimku, že môžu jazdiť v podstate stále.

Obmedzenie pre kamióny v Rakúsku

Nákladná doprava v Rakúsku, teda vozidlá s hmotnosťou nad 7,5 tony, má celoročný zákaz jazdy po cestách od 22:00 do 5:00. Počas víkendov, teda v sobotu platí zákaz jazdy nákladnej dopravy od 15:00 do 00:00 a v nedeľných hodinách od 00:00 do 22:00. Toto časové obmedzenie sa týka nákladných vozidiel bez prívesov alebo ťahačov, s celkovou hmotnosťou nad 7,5 tony. Obmedzenie ale platí aj pre nákladné vozidlá, ktoré svojou celkovou hmotnosťou prekračujú 3.5 tony.

 Obmedzenia pre kamióny v Poľsku

V Poľsku sa líši hmotnostné obmedzenie nákladnej dopravy a takéto zákazy teda platia pre nákladnú dopravu ktorá svojou celkovou hmotnosťou presahuje 12 ton a jazda teda nemôže byť vykonávaná po všetkých cestách v čase od 8:00 do 14:00 a v nedeľu od 8:00 do 22:00. Zákazy tu platia počas sviatkov, ale aj deň pred sviatkom.

Obmedzenia pre kamióny v Maďarsku

Obmedzenia platia aj v Maďarsku, no už pre nákladné vozidlá, ktoré svojou hmotnosťou prekračujú 7,5 tony. Zákaz šoférovania nákladnej dopravy platí na cestách v sobotu od 15:00 do 00:00 a v nedeľu od 00:00 do 22:00. Taktiež obmedzenia platia počas sviatkov a počas dní pracovného pokoja.

Ako je to z clom v únii?

Colná únia zahŕňa všetky štáty Európskej únie a Monaka. Pri takejto preprave, v rámci členských štátov EU sa teda clo neplatí a tak túto dopravu zdržovať nebudú žiadne kontroly. Colné kontroly sa ale vykonávajú na vonkajších hraniciach Európskej únie, teda prepravovaný tovar sa skontroluje skôr, ako sa dostane do štátov EU. Zdržania sú teda predpokladané na hraniciach, kde colné úrady tieto nákladné vozidlá kontrolujú. Ani mimo Európskej únie sa clo neplatí v krajinách ako Monako, Turecko, San Maríno a Andora a teda tovar sa môže bez cla prevážať z týchto krajín alebo do nich.

Pri preprave tovaru s nákladnou dopravou je teda najlepšie počítať s týmito obmedzeniami alebo si aj naštudovať zákony jednotlivých krajín, pretože pokuty za porušenia zákonov už prekračujú niekoľko desiatok eur.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *