Športový filter: Zvýši výkon motora alebo ide len o mýtus?
Športový filter je veľkým lákadlom pre mnohých garážových kutilov, ktorí sa snažia dostať pod kapotu svojho auta zopár koníkov navyše. Prečo je však výmena klasického vzduchového filtra za športový filter tak obľúbená a skutočne dokáže zvýšiť výkon motora? Na tieto, ale aj iné otázky si zodpovieme nižšie v článku, no najskôr si poďme napísať o tom, čo vlastne ten športový filter je, z čoho je vyrobený a aká je jeho konštrukcia.
Športový vzduchový filter:
Športový vzduchový filter je najčastejšie vyrobený zo skládanej bavlny, oceľovej mriežky a gumeného rámu. Bavlna pri tomto filtri totiž zaručuje lepšiu priepustnosť nasávaného vzduchu ako papier, z ktorého sú vyrobené bežné vzduchové filtre a oceľová mriežka zas zachytí väčšie nečistoty ako sú napríklad kamienky, hmyz, kúsky blata, či iné nečistoty na ceste. Gumený rámik a oceľová mriežka tiež vytvárajú a udržujú tvar filtra. Mriežka filtra je spolu s bavlnou zalisovaná do gumeného rámu, ktorý okrem toho že vytvára a udržuje tvar filtra, zabezpečuje aj utesnenie športového filtra v pôvodnom airboxe sacieho potrubia.
Športový filter a výkon:
Športový filter má oproti klasickému papierovému vzduchovému filtru väčšiu priepustnosť vzduchu, čo zaručuje, že do valcov sa dostane pomerne väčšie množstvo vzduchu. V jednoduchosti a stručne povedané, tam kde je viac vzduchu, je možné zapáliť väčšie množstvo paliva, čo sa odzrkadlí aj na výkone auta. Športovým filtrom je teda možné dosiahnuť určité navýšenie výkonu no tento nárast výkonu nie je citeľný, pretože sa zvyčajne jedná len o 2 až 4 kone navyše. Takýto nárast výkonu je však ťažké odhaliť aj na valcovej stolici (brzde), ktorá slúži na meranie výkonu motora, pretože by sa mohlo jednať len o odchýlku v meraní.
Zopár garážových majstrov však robilo testy na valcovej brzde, kde sa skutočne potvrdilo, že športový vzduchový filter dokáže zvýšiť výkon motora o spomínaných pár koní. Ako som však už napísal tento minimálny nárast výkonu nie je citeľný a tak sa najčastejšie kombinuje aj s ďalšími úpravami a to najčastejšie s úpravou sacieho potrubia, o ktorom si však napíšeme v ďalších článkoch.
Vyššia/nižšia filtrácia športového filtra:
Ako to už v tomto článku raz odznelo, športový filter má oproti klasickému papierovému vzduchovému filtru väčšiu priepustnosť vzduchu. Mnohí motoristi si však väčšiu priepustnosť vzduchu spájajú aj s väčšou priepustnosťou nečistôt, čo však neznamená, že to tak naozaj je. To, že sa cez športový filter dostane do motora väčšie množstvo vzduchu nemusí mať na podiel nečistôt žiaden vplyv. Práve naopak, športový filter má oproti papierovému filtru nie len väčšiu priepustnosť, ale vďaka bavlne zaručuje minimálne rovnakú, ak nie dokonca lepšiu filtráciu. To však záleží od výrobcu konkrétnych športových filtrov ako aj od materiálov, ktoré na ne boli použité.
Väčšina športových filtrov je však schopná zadržať aj miniatúrne, okom nepozorovateľné prachové častice, ktorých veľkosť je len 3 mikrometre. Len pre informáciu 1 mikrometer je 0,001 milimetra, pričom častice, ktoré sú menšie ako 3-2 mikrometre sú len dym.
Životnosť športového filtra:
Dostávame sa k jednej z hlavných predností športového filtra, ktorou je pre mnohých motoristov málo známa životnosť. Aj napriek tomu, že je tento filter výrazne drahší ako klasický vzduchový filter, oplatí sa doňho investovať. Klasický papierový vzduchový filter je totiž potrebné meniť približne po najazdení 10 až 20 tisíc kilometrov, v závislosti od prašnosti prostredia, v ktorom jazdíte. Športový vzduchový filter vyrobený z kvalitnej bavlny však namiesto výmeny stačí len jednoducho vyčistiť čistiacou sadou či vyprať a opäť je ako nový. Životnosť, respektíve aj záruku na mnohé športové filtre udávajú niektorí výrobcovia až na 1 milión kilometrov, čo je podstatne viac ako je udávaná životnosť jedného auta. To znamená, že spočiatku väčšia investícia sa už po niekoľkých čisteniach vráti.
Športový filter a jeho výhody:
– zvýšenie výkonu a krútiaceho momentu
– zníženie spotreby paliva
– doživotná životnosť filtra
– lepšia filtrácia vzduchu
– jednoduchosť výmeny
– menšia priepustnosť nečistôt
– nie je potrebné ho meniť, stačí ho vyčistiť
Pozrite sa na krátku video ukážku testu športového filtra na valcovej brzde: