Prevodový olej: Ako často ho treba meniť olej v prevodovke?

Podmienky v jednotlivých mechanicky namáhaných častiach automobilu sa líšia, a tak by sme nemali zabúdať ani na oleje v motoroch a ani na olej v prevodovke. Dnes sa poďme baviť o prevodovom oleji, ktorý je taktiež dôležitý pre správnu funkciu vašej prevodovky, no so starým olejom v prevodovke môžete mať taktiež problém. V tomto článku si povieme kedy by sme mali prevodový olej meniť a prípadne prečo po výmene oleja sa vám ťažko radí.

Aký je rozdiel medzi motorovým olejom a olejom do prevodovky?

Prevodový olej je iný ako motorový olej, pretože podmienky na správne vykonávané maximum sú úplne iné. V prevodovke sa síce nevyskytujú také veľké teploty ako v motore, no taktiež tento olej nie je tak znečisťovaní spalinami. Kovový oter je odstraňovaný magnetom, ktorý je pripevnený v prevodovej skrini. Toto sú všetko výhody v prospech oleja v prevodovke. Prevodový olej, ale musí čeliť veľmi vysokým tlakom a preto je taký hustý. Nové prevodovky sú už skonštruované omnoho lepšie, pretože sa tam používajú ložiská, ktoré majú trvalé náplne plastického maziva. Ložiská sú teda lepšie chránené pred vysokými tlakmi, ktoré panujú v prevodovke a sú taktiež chránené pred prípadnými kovovými trieskami. Tieto uzavreté ložiská majú teda samomazaciu funkciu, a tak olej v prevodovke sa používa výhradne na mazanie prevodových kolies.

Prevodový olej nie je doživotný:

V porovnaní s motorovým olejom vydrží prevodový olej omnoho dlhšie. Ale prečo výrobcovia neudávajú, po koľkých kilometroch sa má prevodový olej meniť ? automobilky udávajú, že olej v prevodovke je doživotný, no rátajú len s tým že jednotlivé autá nenabehajú viacej kilometrov ako 250 000 a aj to už je moc. Nechcú si však pripustiť, že ľudia často majú v garáži autá, ktoré majú omnoho viac nabehaných kilometrov a že veľa z nich má aj viac ako 15 rokov, a tak neverte životnosti oleja, ktorý prevýši životnosť auta a pre istotu je lepšie ho vymeniť. 

Životnosť automobilov za posledných 30 rokov sa výrazne skrátila a teda pokiaľ chcete svoje auto a jeho namáhané časti udržať v kondícii, aby fungovalo na 100% aj po skončení záruky, treba sa povenovať aj prevodovke. Tá si tiež zaslúži určitý kus pozornosti z vašej strany, pretože zanedbaná prevodovka, hlavne teda olej sa vám môže výrazne prejaviť, hlavne teda na starších automobiloch, ale pokiaľ sa vám niečo stane z mechanickej časti, poriadne draho vás môže toto auto vyjsť. Veľa odborníkov tvrdí, že najviac problémov s prevodovkou a hlavne tou automatickou vám spôsobuje prevodový olej. Po veľkom nájazde a dlhej dobe, už stráca tie vlastnosti, ktoré mal na začiatku, a tak starý olej nedokáže až tak dobre mazať a chladiť jednotlivé namáhané diely.

Interval výmeny oleja v prevodovke:

Tvrdeniam, že olej v prevodovke je doživotný, by ste teda radšej veriť nemali a mali by ste sa obrátiť na tvrdenia, že olej v prevodovke má životnosť tak 60-70 tisíc kilometrov. Samozrejme, môže vám vydržať aj dlhšie, no je to odporúčanie odborníkov. Pri takomto nájazde kilometrov nezáleží či už je to automatická alebo manuálna prevodovka, po takomto počte kilometrov je lepšie teda olej v prevodovke vymeniť a tá sa vám za to odvďačí, možno aj dlhou životnosťou a bezproblémovosťou.

Znížiť interval výmeny oleja v prevodovke by ste mali, pokiaľ sa venujete amatérskemu motoršportu, často ťaháte príves alebo ťažký vozík. Toto sú tiež faktory, ktoré veľmi ovplyvňujú prevodovku, a tak je lepšie olej vymeniť častejšie ako až po nájazde 60 000 km. Pokiaľ ale po vašom prepočte toľkoto kilometrov najazdíte tak za 10 rokov, je taktiež lepšie ho vymeniť skôr. Ako sme si už písali, po niekoľkých rokoch alebo určitom nájazde olej v prevodovke stárne a jeho mazacie vlastnosti sa časom strácajú, a tak je jeho výmena prospešná pre vaše auto.

Problém s prevodovkou pri výmene oleja

Výmena oleja v prevodovke niekedy nie je veľmi jednoduchá záležitosť, a tak sa neoplatí meniť tento olej doma „na kolene“. Náročnosť výmeny tohto oleja je daný od typu prevodovky. Najmä pri automatických prevodovkách to nie je jednoduchá záležitosť a radšej sa obráťte na odborný servis, kde viete, že olej v prevodovke vám vymenia správne. Taktiež sa musí dbať na správnu výmenu oleja, teda dodržanie správnej špecifikácie oleja, ktorý je predpísaný výrobcom.

Taktiež veľa motoristov malo problém, po výmene oleja v prevodovke. Prevodovka zle alebo ťažko radila za studena. V čom teda mohli spraviť chybu ? Odborníci a špecialisti tvrdia, že výmena oleja v prevodovke, pri aute s rokom výroby 2000 a novšom, môže byť pre bežných užívateľov automobilov, ktorí si chcú doma sami vymeniť tento olej v prevodovke celkom problém. Hlavným problémom je tvrdenie výrobcov, že prevodový olej v prevodovke má väčšiu životnosť ako auto. Preto pokiaľ po výmene oleja v prevodovke sa na vašom aute radí ťažko, bude problém v zlej výmene oleja, teda v zlom výbere oleja.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *