Driftovanie na parkovisku: Aká pokuta vám hrozí za túto zábavku?

Driftovanie na parkovisku je obľúbená zábava nie len mladých, ale aj starších vodičov. Hlavne šoféri automobilov so zadným náhonom si prídu na svoje, no často aj majitelia predokoliek neodolajú prázdnemu zasneženému parkovisku. Drift je však kontrolované šmýkanie, ktoré sa dá dosiahnuť len s autom vybaveným zadným náhon alebo pohon všetkých kolies. 

Chuť na driftovanie sa u veľa vodičov priamo úmerne zvyšuje so zimou, respektíve s počasím, kedy padá sneh. Na zasneženom a neodhrnutom parkovisku sa totiž dokážete s autom šmýkať aj v prípade, že vám to jeho výkon na suchej vozovke nedovoľuje. Podľa zákona je však jedno, či ste v kontrolovanom alebo nekontrolovanom šmyku a tak vám aj na prázdnom parkovisku, hrozí za túto zábavku pokuta. 

Aká pokuta vám hrozí za driftovanie?

Zákon jasne stanovuje pokutu za takéto šmýkanie, či už driftujete na cestách, mimo cesty alebo na parkoviskách, pričom môžete zaplatiť pokutu až do 50€. Polícia vás totiž berie ako vodiča, ktorý si šmýkanie vynucuje a týmto porušujete pravidlá cestnej premávky, v ktorých je jasne uvedené že každé parkovisko je súčasťou ciest a platia tu rovnaké pravidlá ako na cestách. 

Takouto jazdou ohrozujete podľa zákona ostatných účastníkov dopravy a ich majetok, keďže na parkoviskách môžu byť zaparkované aj iné autá. To je hlavný dôvod, prečo je tento štýl jazdy zakázaný. Pokiaľ tam autá zaparkované nie sú, driftovať je taktiež zakázané.

Pokiaľ však driftujete a na parkovisko prídu zástupcovia zákona, môžu vám uložiť pokutu nie len za samotné šmýkanie, ale aj za ďalšie priestupky s ním spojené. Tými myslíme napríklad jazdu v protismere, rušenie nočného kľudu, pálenie pneumatík a ďalšie, na ktoré si policajti v tom momente spomenú.

Driftovanie na parkovisku sa však považuje len za drobný prehrešok a tak aj pokiaľ odídete s pokutou, nebude veľká. Ak však natrafíte na dobrého policajta, ktorý má tiež možno rád jazdu bokom, môže tento priestupok riešiť v súlade so zákonom tak, že vás len napomenie a následne z parkoviska vykáže. Táto situácia je však málo pravdepodobná a tak by ste sa na tento postup ruky zákona nemali spoliehať.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

One thought on “Driftovanie na parkovisku: Aká pokuta vám hrozí za túto zábavku?

  • 11. decembra 2020 at 19:26
    Permalink

    Mam jednu otázku a to ktoré sú to verejne parkoviska? Všetky obchodné reťazce majú svoje parkoviska čiže sú súkromné! Takže ako môže polícia pokutovať niekoho na súkromnom pozemku???

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *