Zvislé dopravné značky: Poznáte všetky zvislé značky?

Zvislé dopravné značky sú značky umiestnené na jednom stĺpiku alebo na inej jednej nosnej konštrukcii, pričom sú umiestnenie zvisle k vozovke. Veľmi dôležitou informáciou, ktorú by mali všetci účastníci cestnej premávky ovládať je to, že zvislé dopravné značky sú nadradené nad vodorovnými značkami. Aby ste však mali dokonalý prehľad o zvislých dopravných značkách, rozhodli sme sa že pre vás pripravíme tento prehľadný zoznam, v ktorom sa pozrieme na všetky zvislé dopravné značky, s ktorými sa môžete na našich cestách stretnúť.

Zvislé dopravné značky:

Výstražné značky:

Výstražné dopravné značky upozorňujú na miesta, kde môže účastníkom hroziť nebezpečenstvo a tak by mali zvýšiť svoju pozornosť.

Značky upravujúce prednosť v jazde:

Značky upravujúce prednosť v jazde ustanovujú a spresňujú účastníkom cestnej premávky, na ktorých miestach majú prednosť alebo majú dať prednosť inému účastníkovi cestnej premávky.

Zákazové značky:

Zákazové značky zakazujú, respektíve ustanovujú rôzne obmedzenia v cestnej premávke.

Príkazové značky:

Príkazové značky ustanovujú účastníkom dopravnej premávky rôzne príkazy a povinnosti cestnej premávky.

Informatívne prevádzkové značky:

Tieto značky poskytujú účastníkom cestnej premávky potrebné informácie dopravného významu a tiež slúžia na orientáciu, či ustanovujú určité zákazy, obmedzenia, povinnosti a príkazy.

Informatívne smerové značky:

Tieto značky informujú účastníkov cestnej premávky o rôznych smeroch, respektíve slúžia ako mapa, ktorá vás dovedie k určitému miestu.

Informatívne iné značky:

Iné informatívne značky nás informujú o rôznych miestach v našej blízkosti ako sú napríklad zastávky autobusu, čerpacie stanice, motely, hotely, reštaurácie a iné podobné miesta.

Dodatkové tabule:

Dodatkové tabuľky spresňujú, dopĺňajú alebo obmedzujú význam zvislej dopravnej značky, pod ktorou sú na jednom stĺpiku alebo na inej jednej nosnej konštrukcii umiestnené.

Tak a teraz už poznáte všetky zvislé dopravné značky, s ktorými sa môžete stretnúť na našich cestách.

Tomáš Novák

Volám sa Tomáš Novák a som automobilový nadšenec, mechanik a prevádzkovateľ automagazínu AutoBlink.sk, ktorý od roku 2019 prináša dôležité informácie zo sveta automobilov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *